| LSMM a întrebat:

Anul acesta intru in clasa a 8-a si ma gandesc de ceva timp ce profil sa aleg la liceu. Dintotdeauna mi-au placut literatura, limbile strainile si nici cu istoria si geografia nu stau rau. Am fost convinsa ca voi urma filologia, pana cand liceul in care as vrea sa invat a scos-o, ramanand doar stiintele sociale la profilul uman.Asadar, nu-mi ramane decat sa dau la stiinte sociale, ceea ce n-ar reprezenta o deplina multumire pentru mine. Pe langa asta, mama vrea sa-mi indrept atentia spre mate-info, caci sunt mai multe posibilitati dupa aceea.
Totusi, ce ma sfatuiti sa fac? Sa-mi indeplinesc visul (pe jumatate), alegand stiintele de la uman, ori sa aleg profilul real? E bine sa-ti asculti parintii sau sa te bazezi pe intuitie?
Daca ajuta cu ceva, mentionez ca nu m-am decis inca asupra meseriei. Ma impac cu orice, pentru ca nu sunt o persoana care sa deteste matematica, doar ca n-am dezvoltat vreodata o pasiune pentru exact.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Sylvye a răspuns:

Cred ca trebuie sa te gandesti la argumente pro si contra pentru fiecare profil. De exemplu, daca mergi la stiinte sociale iti urmezi pasiunea (desi daca ai spus ca ai prefera filologia, poate ar trebui sa schimbi liceul), deci asta ar fi un argument pro. Dar daca mergi pe acest profil ce meserie ai putea urma? Avocat, psiholog, profesor de istorie, de romana... Unele dintre aceste meserii sunt bine platite, dar pentru ca sunt destul de multe persone care le prefera, s-ar putea sa iti fie greu sa te afirmi (nu imposibil, bineinteles).
Cred ca ai auzit fraza "de la mate-info poti sa mergi oriunde, ai optiuni nelimitate" si este adevarta. Daca vrei sa urmezi o meserie care ti se pare ca este mai accesibila de la celalalt profil, de fapt este la fel si de aici pentru ca matematica iti dezvolta gandirea mult mai bine. Eu urmez matematica-informatica si poate ca din aceasta cauza pun intr-o lumina mai buna acest profil, dar o fac pentru ca sincer cred ar fi o alegere foarte buna si pentru tine daca spui ca esti deschisa.
Sper sincer ca te-am ajutat. happy

6 răspunsuri:
| Lariiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Pff... uite, eu acum intru intr-a IX -a. Am dat exact unde am vrut eu. filologie-intensiv engleza. fug de matematica ca dracu' de tamaie x_x. eu una iti zic sa faci cum vrei tu, nu cum vrea mama ta. tu, spune-i ca trebuie sa faci cu placere ceea ce vrei, nu din obligatie. ar fi o optiune sa alegi stiinte soc. pentru ca acolo ai si geografie, si istorie si lb romana. sunt destule posibilitati pentru viitor si daca dai la uman, stai linistit.winking

| LSMM explică (pentru Lariiiiiiiiiiiiiiiiiiii):

Frumos. Si mie mi-ar fi placut la filologie intensiv engleza. happy Tu ce-ai vrea sa urmezi pe mai departe?

| Lariiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns (pentru LSMM):

Avocatura big grin... Da, nu-mi zi si tu ca este greu dar chiar vreau sa fac asta! big grin

| LSMM explică (pentru Lariiiiiiiiiiiiiiiiiiii):

Sincer, si eu voiam sa fac avocatura. Am in familie o gramada de avocati, chiar si prietenul surorii mele a terminat de curand Facultatea de Drept. E adevarat, cartile erau groase si erau zile (chiar saptamani) in care ramanea inchis in camera si invata, mai ca nici nu manca.
Nu m-a demoralizat lucrul asta (si sper ca nici pe tine tongue), pentru ca stiu ca, in fond, e o meserie frumoasa.
Mi-as fi dorit asta pentru ca am si de la cine invata dupa facultate, caci ti-am zis ca am avocati in familie si nu numai. Insa, nu stiu ce sa zic...Iti trebuie o mare putere de convingere, o putere de argumentare. Eu n-am fost invatata sa vorbesc mult si sa-i conving pe oameni de tot felul de lucruri, si de aceea mi-e frica ca n-o sa fiu o buna avocata si ca degeaba vreau sa fac asta.
Daca nu te superi, ai putea sa te descrii, ca sa stiu daca sunt singura sau nu sunt singura in situatia asta. happy

| Lariiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns (pentru LSMM):

Pai, multa lume mi-a spus ca sunt guraliva si vorbesc mult laughing [nu mi se pare straight face ] si sunt o persoana cu incredere in sine care stie ce vrea cu adevarat. puterea de convingere. hmm thinking nu stiu neaparat dar eu zic ca o am cat de cat. uite, ar mai fi o metoda, ceea ce pe mine ma incanta sa continui la pshihologie... love struck aici chiar ca mi s-ar potrivi. si cred ca si tie. daca ai puterea de a face o persoana sa treaca de la o stare de... depresie sa-i zic asa la o stare de fericire prin simplu fapt ca i-ai dat niste sfaturi. fi convinsa ca ti s-ar potrivi si asta. :*

| LSMM explică (pentru Lariiiiiiiiiiiiiiiiiiii):

Hehe, cum le nimeresti. happy M-am gandit serios si la psihologie, mai ales ca in ultimul timp sunt atrasa de cartile de specialitate si, de fapt, de ce se afla dincolo de starile si comportamentul oamenilor. Pot sa zic, fara lipsa de modestie, ca am reusit sa fac oamenii sa treaca de la o stare la alta, si chiar asta mi-a dat ideea. Problema este ca nu stiu cat de bine ma pot descurca daca nu am pe cineva apropiat care sa aiba aceasta profesie. E aceeasi chestie ca si la avocatura. Si imi pare rau, pentru ca mie chiar mi-ar placea sa ajut oamenii in sensul asta, mai ales ca sunt o fire care se entuziasmeaza de orice zambet primit.