| Barbie69 a întrebat:

Anul trecut ni sa schimbat profesorul de matematica care era titular. A venit un nou profesor si suntem foarte multumiti de acesta, însa s-ar putea ca de la anul sa vina inapoi profesorul titular. Ce ar trebuii sa facem noi ca sa ramana toort acest profesor? Sa vorbim la inspectorat sau ce alceva am putea face?

1 răspuns:
| MeForeverAlone a răspuns:

Buna Barbie
Aici pot fi doua cazuri.
1. Se poate ca fostul vostru profesor sa fi avut probleme de santate sau alte probleme mai personale si de asta a plecat, iar in locul lui a venit cineva sa-l inlocuiasca. Daca vreti sa ramaneti cu profesorul actual trebuie mai intai sa aflati daca e si el titular. Apoi sa aflati daca, de asemenea, vrea si el va ramana profesor la anul. Daca ambele sunt afirmative, vorbiti mai intai cu dirigintele/diriginta voastra ca sa vedeti daca are ea vreo solutie, poate vorbeste cu directorul ca sa rezolve problema. Si al doilea lucru ar fi ca parintii vostri sa faca contestatie ca sa ramana acel profesor la anul. Cred ca contestatia e cea mai buna optiune, dar trebuie sa o faca multi parinti.
2. Daca profesorul actual nu e titular atunci nu se poate face nimic, pentru ca un profesor care nu e titular nu poate sta intr-o scoala decat 1 an de zile.
Sper ca te-am ajutat, macar putin.
Bafta!