| StrangeGirl a întrebat:

Apelez la aceasta comunitate in speranta ca ati putea sa imi dati un sfathappy.
Astazi, am primit o replica ce m-a facut praf. O fata de la mine din clasa mi-a spus asa, pe nepusa masa, ca eu nu o sa am niciodata un prieten, si ca o sa fiu singura toata viata, pentru ca eu sunt mai "copila"(am 13 ani). Asta m-a uimit si m-a speriat.Eu chiar nu inteleg ce are fata respectiva cu mine, mereu ne-am certat si ea mereu si-a batut joc de mine, desi eu am ajutat-o mereu cand am avut nevoie. Poate ca ii este ciuda pe mine ca am media mai mare, dar ea are forme, iar mie imi lipsesc in desavarsire.Eu sunt o fire mai timida, si stau la locul meu si invat, cosnider ca deocamdata nu e cazul sa imi fac un iubit.Imi e de ajuns grupul de copii care stau cu mine seara pe drum si cu care ma inteleg minunat.
Si mai este o colega in clasa foarte laudaroasa, care tot timpul se lauda ca ea e mai desteapta si mai frumoasa decat mine, facandu-ma mereu urata, mototoala etc.Si eu ma supar( desi incerc din rasputeri sa nu o fac), si ea dupa aia se enerveaza si imi zice "ca nu trebuie sa fac asta, nu mi-a spus-o din rautate". Dar cand am facut-o si eu pe ea bleaga, a facut si mai urat ca mine.
Ce as putea sa fac? Ma simt distrusa, niciodata la scoala nu am avut prieteni adevarati, ci numai copii plini de bani, rasfatati etc. Uneori, chiar ma simt o proasta in fata colegelor mele.

Răspuns Câştigător
| Bob a răspuns:

Am trecut si eu prin asta pe vremea cand eram la scoala, si stiu cum e sa ai astfel de colegi. Sfatul meu e sa nu te lasi calcata in picioare de astfel de colegi/colege, pentru ca astia care se dau ei mari si tari si au impresii pe cap, dupa ce termina liceul (poate chiar mai devreme) o sa ajunga niste ratati/curve etc. Majoritatea colegilor mei (cu care am mai tinut cat de cat legatura) care au fost ca cei pe care ii descrii tu, au ajuns fie muncitor pe santier in Italia, fie vanzatoare la magazin, fie muncitori la depozite en-gros etc (adica niste ratati) pe cand eu si altii (care eram cam luati de fraieri) am ajuns ingineri, programatori, profesori etc.

Sper ca ai inteles ce am vrut sa iti explic, si nu te da batuta. Cand comenteaza ceva da-le replica si inchidele gurile.

Sper ca ti-am fost de ajutor si nu, n-am vrut sa ma laud, am vrut doar sa-ti dau un exemplu din viata mea si din intamplarile mele.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Te inteleg, si eu am avut ani i generala in care am vrut pur si simplu sa nu mai exist din cauza colegilor. eu maine termin a8a si am un sfat pentru tine: oricat de greu ti-ar fi si ori cat de injositor este ce spun unele persoane, ignora-i, uite-te la partea pozitiva a vieti tale si reaminteste ca cineva te iubeste mult, Doamne Doamne. mult succes si ai grija de inima ta! Ps- eu in 3 luni fac 16 ani si inca nu am avut si nu am iubit, deci e ok happy