| KellyGreen a întrebat:

As vrea sa va întreb cât înseamnă 10 metri pătrați =? metri cubi? Si nu e tema de la scoală, doar ca nu am înțeles cum sa transform metri pătrați în metri cubi.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Metri patrati nu se pot transforma in metri cubi, din simplul motiv ca primii se folosesc pentru a exprima aria unei suprafete, iar ultimii pentru a exprima volumul. Mai pe romaneste, e ca si cum ai incerca sa transformi metri patrati in litri.

| Coste_Marius_1989 a răspuns (pentru regis):

Am o suprafata de 10 pe 5 si vreau sa torn beton cu grosimea 5 cm cati metri cubi intra pe suprafata respectiva?

| regis a răspuns (pentru Coste_Marius_1989):

10m x 5m x 0, 05m = 2, 5 mc

| isa_1236 a răspuns:

M patrati x inaltimea