| Curious2 a întrebat:

Buna, ati avut bunici sau strabunici care au luptat in Al Doilea Razboi Mondial?
Daca da, au supravietuit?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai mei nu au avut treaba cu hitler, stateau relaxati la servici si gospodarie, zona lor era lipsita de tancuri si armata

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, ambii bunici ai mei au luptat in al doilea razboi. si au supravietuit. Unul a murit mult inainte sa ma nasc eu iar cu al doilea nu am fost atat de apropiat incat sa stau la povesti despre razaboi. Acum imi cam pare rau...

| Curious2 explică (pentru suntserios):

E am avut un strabunic care a luptat in Al Doilea Razboi.
A fost impuscat intr-un picior si inchis intr-un lagar rusesc timp de 7 ani.
Unele rude spun ca ar fi avut relatii amoroase cu rusoaice, iar din acele relatii au rezultat copii de care familia nu stie.
Fiinca exista penurie de alimente, prizonierii lagurului au suferit de foame, unii au murit din cauza subnutritiei.
S-a intors in satul natal (unde a locuit).
Bunica-miu l-a vazut, pentru prima data, intrand in curte. Era un pustan de vreo 6-7 ani atunci.
A fost o surpriza pentru toti satenii, pentru ca toti il credeau mort prin Rusia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unchi, frate cu tata. Mort la asediul Budapestei.

| Drimmero a răspuns:

Da, strabunicul, l-am prins in viata pana prin 2005 parca, avea aproape suta. Din ce am inteles,, nu de la el ci de la rude ca ar fi fost impuscat pe front in stomac si glontul i-ar fi perforat stomacul, a supravietuit, fusese si inchis de rusi parca, a suferit oricum in razboi.