| Curious2 a întrebat:

Buna, care este utilitatea unei centrale nucleare?
De este nevoie de centrale nucleare?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Buna, care este utilitatea unei centrale nucleare? Produce energie electrică și este mai puțin poluantă decât o centrală pe cărbune sau gaz.
De este nevoie de centrale nucleare? Fiindcă economia, industria, populația are nevoie de energie electrcă.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Corect, insa mare problema e cu deseurile radioactive, alea unde le pui in timp? Adica s-ar spune ce e poluanta, dar da, poate mai putin ca cea pe carbune si gaz.
Dar mai bine am folosi cat mai mult energie ecologica, ca doar deserturile alea uriase daca le-ai popula cu moristi din alea, am avea la curent enorml de mult. Bine, depinde si daca merg acolo.

| Celcestietot a răspuns:

Buna. Pentru generarea energiei sau de productia unor compusi specifici, care se pot obtine doar cu ajutorul unei asemenea centrale.

| LPCTSTR a răspuns:

Furnizeaza 51% din toata energia produsa pe Pamant.
In Romania, in 2018, furniza si probabil furnizeaza si astazi 17% din energia tarii.
Nu exista o nevoie, este un inlocuitor al combustibililor fosili.
Procesul de generare al energiei electrice este nepoluant, desi deseurile radioactive rezultate sunt... radioactive, vor fi puse la pastrare pana vor fi ok de manevrat/procesat.

| RoCkKiD a răspuns:

E nevoie de ele ca sa poti pune tu si alte oameni intrebari de genu. happy