| Awwwww a întrebat:

Care sunt diferentele dintre limba spaniola si italiana? Se pot intelege?

3 răspunsuri:
| Rakanishuu a răspuns:

Singurul lucru care le leaga este latina. In rest sunt 2 limbi diferite. Se inteleg asa cum ne intelegem noi cu francezii.

| PopAdrian a răspuns:

Nu ai cum sa diferentiezi 2 limbi, mai ales ca vorbesti de 2 tari diferite. Daca ziceai de spaniola si catalana, francesa si provensala (adica limbi care se vorbesc tot in aceeasi tara) se putea discuta, dar in cazul limbilor total diferite, nu.

Insa... teoretic nu e diferenta mare intre ele, adica si romana, si italiana, spaniola, franceza etc. sunt limbi romanice, se trag din latina. Am o prietena care vorbeste italiana, iar acest fapt ii faciliteaza intelegerea spaniolei. Nu tot, dar o mare parte o intelege.

SPor!

| fsarah09 a răspuns:

Nu prea se pot intelege pentru ca italiana are cuvinte mai accentuate si spaniola se vorbeste mai repede ca italiana.Asemanarea e doar cuvintele care provin din latina.
Funda?