| H3ll3n a întrebat:

Ce carti politiste (bune) imi recomandati sa citesc? De obicei ma duc la biblioteca si aleg atunci cartea. Citesc introducerea sau prezentarea cartii si daca mi se pare interesanta o iau, dar mi s-a mai intamplat sa nu imi placa, sau sa nu o gasesc atat de captivanta pe cum ma asteptam. Daca ati citit ceva ce v-a placut poate mi-o puteti recomanda si mie.

Răspuns Câştigător
| AG a răspuns:

Buna,
Recomand tot ce e scris de Agatha Christie. Preferatele sunt: 10 negri mititei, Cartile pe masa si Infernul crimelor tainuite[m-a marcat sfarsitullaughing]
Mai e foarte buna si Colectia Millennium: Gheena[vol 1] si Francezul[vol 2].
Piatra lunii - Wilkie Collins, e geniala, am citit cartea asta de vreo 4 ori. Intorsaturile de situatie si finalul sunt extraordinare
Gaston Leroux - Misterul camerei galbene, un thriller politist de o finete incredibila.
Gaston Leroux - Secretul noptii

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti recomand toate cartile politiste(si nu numai) scrise de Rodica Ojog-Brasoveanu, cred ca este cel mai bun scriitor roman de literatura politista, la nivelul marilor scriitori straini. Titlurile le gasesti pe ro.wikipedia.org, cautand cu numele scriitoarei. Mie mi-au placut foarte mult. Lectura placuta!

| enverhoxha a răspuns:

Ojog-Braşoveanu e o babă de 2 lei, nu-ţi pierde timpul cu ea. Scria pe vremea lui Ceaşcă romane cu căpitani de miliţie. Citeşte Bangkok 8 de John Burdett.

| CartideCitit a răspuns:

O colectie de carti politiste bune gasesti aici: http://www.cartidecitit.ro/Carti-Politiste. Citeste recenziile si alege-ti cartile preferate.