| dirtyraccoon a întrebat:

Ce credeti poate cineva sa invete o limba straina daca merge la scoala in strainatate si sta printre straini? Adica mi-e mi-se pare ciudat sa inveti o limba noua fara sa ti-se traduca. Voi ce credeti?

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Locuiesc in Germania si cand am inceput cursurile de limba germana ne-a luat direct in germana, ma uitam ca mâța-n calendar ca nu intelegeam nici o boaba din ceea ce-mi spune, greu de explicat, in timp am inteles. Germana se aseamana foarte bine cu engleza si are 800 de cuvinte din latina, cu ajutorul unui dictionar si o aplicatie pe telefon am reusit. Bine, profesorul la inceput nu a vrut sa traduca de nici un fel, desi cand ne uitam toti la el pentru ca nici in dictionare nu gaseam cuvantul respectiv ori expresia ni-l traducea in engleza, greaca, italiana, spaniola ori albaneza... Profesorul nostru era cunoscator de aceste limbi si cum in sala de curs eram din fiecare colt al Pamantului ni le spunea si astfel timp de 10 luni cat am urmat cursurile, am invatat si germana. De la alti cursanti care doar o luna facusera scoala nu reusisera de nici un fel sa inteleaga, zic eu ca nici vointa lor nu a fost de a invata si a studia mai aprofundat. In concluzie, poti invata daca vrei. Te descurci si imposibil ca un profesor sa nu traduca macar 1-2 cuvinte, ori daca nu si nu, trece-le macar in caiet si le cauti singura in dictionar si tot le gasesti.

| dirtyraccoon explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc pentru raspuns.

| RAY a răspuns:

Normal ca nu ai cum sa inveti o limba fara sa stii ce inseamna acel cuvant dar poti deduce anumite intelesuri logic, hai daca mergi in Spania si se spune buenos dias isi dai seama ce e ca e ca in romana sau daca isi spun guten morgen isi dai seama daca stii engleza ce inseamna, deci invatarea unei limbi depinde de limba nativa si de alte limbi cunoscute, dar daca eu isi spun wir fahren morgen nach Paris, si tu nu ai habar ce am spus da maine vezi ca calatorim spre Paris isi dai seama ce am spus, deci poti deduce logic si mai multe experiente de genu, gandeste-te ca limba romana nu tia traduso nimeni cand erai mica, desigur ca degeaba vezi filme fara traducere e doar frustrare, invata vocabular primele 5000 de cuvinte cele mai populare si macar 1000 de verbe vei ajunge la un nivel inalt, nu ai nevoie de mii de cuvinte