| AleDia a întrebat:

Ce este Craciunul? Ce inseamna pentru voi Craciunul? Ce va place cel mai mult de Craciun?

10 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Crăciunul are origini păgâne. Crăciunul nu are nici o legătură cu naşterea Mântuitorului.
Dăruirea de cadouri, bradul împodobit toate astea sunt obiceiuri păgâne, nicidecum pe placul lui Hristos!
Magii nu erau trimişi de Dumnezeu la locul naşterii, ci făceau parte dintr-o sectă ce se închinau soarelui, iar ei sărbătoreau pe 25 Decembrie pe Zeul Soare.
Din păcate se pare că suntem invadaţi de păgâni, iar obiceiurile le-am preluat ca la carte!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Ca e o traditie pagana.
Apostolii nu au sarbatorit asa ceva.
Biblia nu spune sa sarbatorim asa ceva.
http://www.facebook.com/......0737539701

| Woodenpints91 a răspuns:

Ce este crăciunul - o zi care oricare alta căreia oamenii fără imaginatie îi atribuie alte însuşiri pe care nu le are
Ce înseamnă pentru miencrăciunul - o perioadă de căcat în care mă feresc să interacţionez cu oamenii, vizibil mai superficiali şi pupincurişti în perioada asta.
Ce-mi place cel mai mult de crăciun - Să stau şi să beau bere, chstie pe care de altfel o fac în fiecare zi a anului.

| Unffox a răspuns:

Am sa-i spun sarbatoarea in care am cel mai putin chef sa fac ceva.
Imi displace ce a ajuns ideea de Craciun, asa ca... ma concentrez pe varianta religioasa.

| DDCC a răspuns:

În ziua de Crăciun, Iisus s-a născut într-un grajd. Crăciunul în sine este perioada cadourilor, dar mai ales a dăruinței, amintind de aur, smirnă și tămâie darurile aduse de către cei trei magi Mântuitorului. Crăciunul este o sărbătoare religioasă în care familia se renunește. Mulți sunt de părere că acea masă festivă de Crăciun semnifică de fapt Crăciunul însă aceia se înșeală, Crăciunul este mult mai mult, este Nașterea Domnului(adevărata denumire a Crăciunului). De Crăciun mie îmi place să pot vedea bucuria pe fețele persoanelor dragi atunci când primesc un cadou și mai ales, îl primesc din suflet, tradițiile (colindele) și, cel mai important, pacea din sufletul oamenilor deoarece fără aceasta nimic nu mai e la fel. Să ajuți o persoană săracă, fără casă, fără familie, ce nu are nimic, să îi redai zâmbetul pe buze, asta e ce ne-a învățat Iisus și asta face din Crăciun o adevărată sărbătoare. La urma urmei dacă știi să dăruiești să împarți bucurii cu familia, prietenii și persoanele care merită asta atunci vei ști ce înseamnă Crăciunul altfel va fi doar o zi neimportantă, în care se pune accent pe o masă cât mai copioasă, tot ce e mai bun în exterior iar în interior un gol imens. Pentru mine asta înseamnă Crăciunul, să fiu cât mai bun cu cei dragi și să nu îi supăr, să le fac doar bucurii. Pentru tine ce înseamnă Crăciunul, AleDia?

| Vans a răspuns:

Crăciunul e o sărbătoare, nu-i nu ştiu ce.E ok.
Ştii ce nu e ok?
Faptul că vin toţi fanaticii şi pupincuriştii să îţi povestească cât de importantă este şi ce mult te ajută.
Mai sunt şi persoanele care spun că a ajuns de rahat(ştiu şi eu, nu trebuie să-mi confirme) şi care trimit mesaje din alea de tot rahatul, aceleaşi de 10 ani încoace.
Persoanele care scriu pe facebook ce căcat se întâmplă de Crăciun,ce mâncă, ce cacă, cum ninge, cum plouă, despre naşterea lui Cristos etc.
Crăciunul e aproape o zi normală.

| Delicacy a răspuns (pentru Vans):

Şi de ce te-ar interesa ce fac alţii sau cum se manifestă în această perioadă? Important este să te bucuri tu de această sărbătoare sau de anotimp, nu să te preocupe ipocrizia altora.

| Vans a răspuns (pentru Delicacy):

Da' am zis că-mi pasă?

| Delicacy a răspuns (pentru Vans):

Dacă nu ţi-ar păsa, n-ai mai vorbi despre asta. Logic, nu?

| Vans a răspuns (pentru Delicacy):

Vorbesc despre asta pentru că mi se pare şi amuzant, dar şi iritant.
Nu mă preocupă ce face altu de Crăciun, de aia şi devine iritant.