| Anonimă1666 a întrebat:

Ce părere aveți despre sinucidere?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

O decizie care trebuie luată sau nu.

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cred ca cu toti ne sinucidem in fiecare zi facand nimic

| milan9 a răspuns:

Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... thinking

| milan9 a răspuns:

Sinuciderea nu face decat sa PERMANENTIZEZE IN VESNICIE zbuciumul cu care SUFLETUL VA PASI "DINCOLO"... sad

Cum se poate gandi cineva la asa ceva? sad
Nu exista problema in lumea aceasta care sa nu poata fi rezolvata!

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...

| KamaSutra a răspuns:

Nu face asta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru KamaSutra):

A zis cineva ca se sinucide? si chiar daca...

| gemeni6226 a răspuns:

Cea mai eronata decizie posibila.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Daca exista cel putin o raza de speranta in viata ta renunta la aceasta ideetongue

| Mayar a răspuns:

E un pacat enorm. Daca omori, chinui pe care, macar mai ai timp sa te caiesti, dar cand te sinucizi, nu are cum sa iit para rau dupa ce te.ai sinucis, ca deja esti mort, nu?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depresia este o afectiune care poate pune viata in pericol si cu toate astea este superficial privita si subdiagnosticata.

| Anonimuserr a răspuns:

O părere foarte proastă cu toate că statul se bucură că a scăpat de X şi Y, dar pe de altă parte statul are de pierdut de la acea persoană taxe şi impozite ne prelevate. Trebuie să fi cretin să recurgi la acea metodă, să fi super labil psihic, să ai probleme grave. Numai un psiholog şi psihiatru îi pot ajuta pe cei aflaţi la ananghie.

| iurii75 a răspuns:

Viața merită ă fie trăită, chiar dacă în prezent avem parte și de multe necazuri.
În plus sinuciderea nu rezolvă problemele ci doar le pune pe umerii altora. Sunt niște idei interesante în aceste articole -
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m-ru/102012006#h=1:0-33:473
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m-ru/102001763#h=1:0-46:35

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te sinucizi mori :o

| Anonimă1666 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult, chiar nu știam că mori dacă te sinucizi. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E okay, viata nu e placuta pentru toata lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E tentanta.

| Anonimă1666 explică (pentru anonim_4396):

E foarte, foarte tentantă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimă1666):

Rezista.

| Anonimă1666 explică (pentru anonim_4396):

O să rezist.

| milan9 a răspuns (pentru Anonimă1666):

Rezista, pentru ca nenorocirea aceasta niciodata nu a rezolvat vreo problema... Niciuna in intreaga istorie a omenirii...
Cum spuneam, sinuciderea nu face decat sa PERMANENTIZEZE IN VESNICIE zbuciumul cu care SUFLETUL VA PASI "DINCOLO"...

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Nu am nicio parere. Trebuie sa-ti traiesti viata asa cum este. Sau, daca nu esti fericit/a, schimba asta.
Ai auzit si tu de expresia "daca viata iti da lamai, fa limonada". Asta trebuie sa faci si tu.
Infrumuseteaza-ti viata prin toate mijloacele. Nu merita sa traiesti in batjocura. Trebuie sa faci din asta un lucru bun.

| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Eu nu prea sunt de acord! Adică mă refer că poate să existe o soluție mai bună decât moartea! Orice problemă poate fi rezolvată!

| PsihopatX3 a răspuns:

O parere bună... oricum suntem prea mulți şi nu-mi place aglomerația, eu sunt pro.

| Anonimă1666 explică (pentru PsihopatX3):

Gândești ca mine.

| Alexandra4500 a răspuns:

Nu stiu daca treci printr-o faza mai ciudata sau este doar o intrebare, dar adevarul este ca nimanui nu o sa i pese de tine daca te sinucizi sa nu (in afara de familie), deci nu-ti mai plange de mila, fa-ti ordine in viata si tine-i departe pe cei care te demoralizeaza.

| JustaLittle a răspuns:

Plan de viitor laughing

| milan9 a răspuns (pentru JustaLittle):

Niciodata nu e nimerit sa glumesti in legatura cu aceasta drama a celor care au ales tulburarea si nefericirea chiar si in eternitate...

| JustaLittle a răspuns (pentru milan9):

Planul meu de viitor*

| milan9 a răspuns (pentru JustaLittle):

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| Anarhie a răspuns:

O parere buna.
Decat sa traiesti o viata trista mai bine mori, ca de murit tot mori odata si odata.
Nu are niciun rost sa traiesti daca nu poti fi fericit.

| ManRight2000 a răspuns (pentru Anarhie):

Nu e o mentalitate corecta....crezi ca ti-ar fi mai bine? eu nu cred...

| aaasssssssss a răspuns:

Pai sinuciderea e o solutie permanenta la problemele tale temporare