| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

Ce părere aveți despre anumite teorii conspiraționiate privind infectarea cu virusul Covid 19?
Considerați că este un virus "creat în laborator "? Care este sursa (Geneza) acestui virus și scopul, dacă are unul?

Ce părere aveți despre această coincidență ...sau nu
https://www.google.com/......889637/amp
?
Credeți în coincidențe?
De exemplu
https://www.google.com/......ps?/search

Considerati ca este o coincidență faptul că acest virus a apărut pentru prima dată în China, una dintre cele mai populate țări de pe planetă, care avea această lege
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Politica_copilului_unic
https://www.google.com/amp/s/m.hotnews.ro/stire/24830389 %3famp

Sa fie doar o simpla coincidenta?

Sper să nu-mi fie ștearsă întrebarea (pentru că sunt 100 % sigură că nu încalcă nicio regulă turistică sau protocol medical! )

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

1. Chiar și articolul pe care l-ai dat menționează că asemănările dintre coronavirus și "Wuhan-400" se limitează doar la orașul Wuhan (ceea ce e doar o întâmplare). Totuși, eu cred că scufundarea vasului Titanic din 1912 chiar a fost planificată, dar nu pentru că a scris unul asta într-o carte; sunt multe de povestit pe tema asta (dacă tot ai adus vorba).
2. Ideea că multe epidemii și unele pandemii au pornit din Asia din motive cumva simple.
Înainte de Revoluția Neolitică, nu prea existau viruși care să afecteze oamenii. Virușii sunt agenți patogeni, care trec de la animale la oameni în urma unei mutații cauzată de contactului îndelungat om-animal. Asiaticii, cu precădere indienii, petrec mult timp cu animalele (în India vacile sunt sfinte și se pot plimba pe străzi), deci e mai probabil să se petreacă mutația. Apoi, condiția ideală pentru propagarea unei epidemii este în spații aglomerate sau suprapolate. China având o populație mai numeroasă, e cumva logic că de aici a început coronavirusul.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ceri niste raspunsuri pe care nu le au nici oficialitatile.
Eu zic ca e prea bland pentru a fi creat in laborator, si prea asemanator cu fratiilui (gripele banale). Cred ca e o gripa dezvoltata natural.
China este locul perfect pentru a starni o pandemie, fiind supraaglomerata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie nu mi se par coincidențe. Le percep mai mult ca pe simple analogii, niște ceva-uri despre care, printr-o potrivire dată naiba, poți să spui că sunt pe felie cu alte ceva-uri, când în realitate există între ele o conexiune directă, cât se poate de logică și de plicticoasă, fără nimic fabulos.

Să luăm mai întâi faza cu cartea premonitorie. Primul gând pe care l-am avut a fost unul dezmințitor. Apare chiar și în articol. Wuhan era cunoscut pentru partea asta de cercetare. Nu e de pe cealaltă lume să îi fi trecut unui scriitor prin cap să scrie o carte despre un virus scăpat de acolo. Altă chestie: nu e un caz singular, mai există cărți despre pandemii care izbucnesc în locuri de genul, pentru că e și normal să te inspiri din realitate.

Iar acum, faza cu populația mare.
Sunt mulți și le e foame. Animalele, o sursă de hrană atât de importantă, sunt crescute cutie peste cutie (am văzut eu poze cu niște găini vai Doamne), în condiții infecte, se scaldă în bacterii. Ba mai mult, se mai consumă prin zonă și șoareci zburători, câini, pisici ș. a. Mai bătător la ochi ar fi fost dacă ar fi început focarul de pe la noi, de prin Europa, că doar se presupune că avem ce mânca și nu putem să facem ce ne taie capul. Pe ăștia săracii îi căuta de mult covidul.