| brokxy a întrebat:

Ce sa fac? Nimeni nu ma crede ca mie chiar imi e frica sa merg la facultate. Am avut parte de bullying in clasele 5-8, toti isi bateau joc de mine. Stiu ca la facultate nu este asa. Dar cand am intrat in curte si am inceput sa vad persoane de varsta mea 19-20 de ani m-am dezorientat, a inceput sa imi fie foarte frica si am inceput sa plang si nu am mai rezistat, am iesit afara. Si nu era plans de bucurie era de teama ca stiu ce am simtit.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| aimullah123 a răspuns:

Eu zic sa nu te grabesti cu facultatea. Pe aia o poti face oricand daca ai bacul.
Nu stiu ce ti-au facut tie colegii de iti e chiar asa de frica si incepi sa plangi dar e clar ca ai fost traumatizata si acum nu poti trece peste. Ai foarte mare nevoie de psihoterapie si e posibil sa ai nevoie si de tratament medicamentos (eu zic ca sigur e nevoie dar nu iti recomand sa te iei dupa mine pentru ca nu sunt medic).
Primul pas ar fi sa mergi la psihiatru si la psihoterapeut.
Trebuie sa combini tratamentul medicamentos de lunga durata, as zice eu, cu psihoterapia.
Nu face prostia sa te inscrii acum la facultate pentru ca o sa vrei sa te retragi. Acum cel mai probabil ai si probleme de concentratie si iti va fi foarte greu sa inveti si asta te va stresa suplimentar.
Oricum te poti inscrie abia la vara deci ai timp de tratament.
Dar nu mai pierde timpul.
Mergi la psihiatru si la psihoterapeut cat mai urgent.
Cu cat incepi tratamentul mai din timp cu atat e mai bine.
Intre psihiatru si psihoterapeut ar fi mai urgent sa mergi la psihiatru.
Nu vorbesc aiurea, iti spun din experienta.
Asa am facut si eu cu facultatea, am intrat si din cauza problemelor de concentrare m-am retras. Nu stiam de ce nu reusesc sa invat. Dupa am aflat ca am anxietate si nu ma pot concentra.

Este nevoie de rabdare.
Psihiatrul cel mai probabil iti va da ori anxiolitice ori antidepresive (sunt unele care trateaza si anxietatea, cum ar fi Cipralex )
Anxioliticele sunt niste medicamente care te vor face sa te simti foarte relaxata si calma. Si te va ajuta sa dormi fara sa te trezesti noaptea aiurea.
Eu am folosit anxiar dar se poate lua doar o luna. Un alt anxiolitic prescris des de medici este Xanax.
Mai exista o multime dar medicul iti va da unul care ti se potriveste.

ATENTIE!
Sub nicio forma nu incerca sa iei pastile de capul tau.
Si ai grija ca medicamentele astea prescrise de psihiatru nu se pot combina asa cu orice alte medicamente. Si trebuie respectata doza pe care ti-o recomanda psihiatrul.

Si sa fii optimista.
Ce ai tu nu e ceva grav cum ar fi Schizofrenie, Alzheimer, Parkinson, Epilepsie etc.
Tu dupa un timp iti vei reveni.
Mai exact o perioada te vor sprinjini medicamentele iar dupa un timp vei renunta la ele si vei lupta singura doar ca dupa tratament iti va fi mult mai usor. Atunci vei gandi mai bine.
Pentru orice nelamuriri te rog sa imi dai mesaj privat

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai ieșit din curtea facultății sau din facultate.
Mi s-a întâmplat și mie hărțuire mai ales în clasele mici. La facultate foarte puțin, dar totuși. În ambele cazuri, fiindcă eram foarte conștiincios, și asta deranja pe cei carora nu prea le păsa să învețe. Dar nu luam în seamă și îmi vedeam de treaba mea.

| Drimmero a răspuns:

La tine chiar e caz de psiholog, e ceva foarte grav din ceea ce prezinti aici. E normal sa ai mici emotii cand intalnesti ceva necunoscut,, dar e anormal sa plangi fara motiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Persoanele astea nu sunt frate constiente de ce probleme au, eu nu pot sa realizez cum pot fi asa indiferenti cu probleme lor asteapta sa i vindece Dumnezeu sa li se vindece brusc boala peste noapte nu sunt constiente de situatia lor? Nu pot sa ii inteleg pe oamenii astia. daca nu avea bani mai ziceam si eu dar nu cred ca nu isi permite sa mearga la un psiholog vad ca pe net stau toata ziua da sa mearga la un doctor nu!
Cum dracu a obtinut bac-ul ala nu pot sa imi dau seama, ca bac-ul nu il ia chiar orice fraier. doamne ajuta ca dupa 12 ani de depresie m-am trezit la realitate si sa apelez la ajutor.
Pai plange din cauza anxietatii nu mai suporta se simte coplesita, simte ca nu mai poate ca boala o controleaza pe ea nu ea boala.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca au probleme sa mearga la medic pentru ca doar medicul ii poate ajuta si eventual ceva timp liber folosit cu logica.

| Celcestietot a răspuns:

Stai de vorba cu cineva care te-ar putea ajuta in legătură cu așa ceva.

| Bizon95 a răspuns:

La facultate nu e bullying deloc, daca nu te iei personal in gura cu cineva, nimeni nu are chef de asa ceva

iar ca sa iti spun ceva cu adevarat CATEGORIC:
bullying-ul e greu de controlat in scoli pentru ca sunt copii, adica minori, care nu au un cuvant de spus dpdv legal, insa la facultate sunt toti trecuti de 18 ani, moment in care bullying sau ceva asemanator e caz penal, mai ales cu martori care pot depune marturie SI SUNT OBLIGATI DE LEGE SA DEPUNA MARTURIE, pentru ca VIOLENTA E CAZ PENAL!

asa ca, CHIAR NIMENI NU ARE CHEF DE ASA CEVA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu imi vine sa cred ca sunt persoane mai anxioase decat mine. ai anxietate cauzata de stres post traumatic nu ar fi draga mai bine sa vizitezi tu un psihiatru decat sa fi asa mereu? Si eu am avut probleme cu niste gipsy's
Si am ramas marcat, 1 an de zile am reusit sa ies afara din casa de abia pan' la magazin sau putin mai departe, imi luam vara ochelari de soare si mai reuseam sa ies dar cand ieseam fara ochelari tremuram din toate directile si capul imi tremura imi sarea inima din piept aveam gura uscata tensiunea marita dureri fantoma de la anxietate si respiratie greoaie.ca sa vezi numa dupa 1 luna jumate deja sunt 75% ok xanaxul si seroxat au facut minuni asa ca du-te glont si fa ti o programare la psihiatru
Ah eu sufar si de multi ani de depresie, depresia o am la fel da anxietatea sa ameliorat bine. vrei sa rada colegii de tine? Cand te va vedea speriata de bombe 1 prost din 15 sigur iti va spune ceva, de la acel prost se poate afla in toata faculta si te vei simti cumplit, crede-ma ai nevoie de ajutor poti face suplimentar si sedinte de psihoterapie.