| Thecurious a întrebat:

Buna, ce studii au absolvit cei care fac meme-uri?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Conservatorul probabil...
la fabrica de conserve.

| Thecurious explică (pentru NLS):

E o gluma sau va bateti joc?

| NLS a răspuns:

Ce intelegi prin meme-uri?
Imaginile sau caricaturile acelea semi-cretine sau pseudo-banale cu un text pe ele? (in 75% dintre cazuri fara haz sau cel mult partial-inteligent-si-hazliu)

Daca il iau pe nepotu-meu de clasa a VI-a deoparte si ii fac un scurt training in GIMP, in trei zile screme ceva mai calitativ.

Creatorii de astfel de chestii au in medie 16-20 ani, sunt vorbitori nativi de limba engleza (sau limba respectiva in care e creata imaginea mai bine spus) si poseda un simt al umorului cel putin ciudat.

https://www.theatlantic.com/technology/archive/2018/08/killer-memes/566498/

In ultimii ani au aparut tot felul de programe sau site-uri... special pentru creat meme-uri.
Chiar sunt curios ce-i lipseste unui tool precum Gimp, sau cu ce ii incurca sa scrie asta
https://i.ytimg.com/vi/Unxy0tPrxjg/maxresdefault.jpg
pe o imagine.

Acum despre restul de 25%.
Avansam spre un teritoriu mai critic, daca te referi la asa ceva.
https://geeksoncoffee.com/wp-content/uploads/2019/08/5722f9fe97f4a.jpg
In acest caz, e indicat sa ai cunostinte de desen.
NU trebuie sa fii absolvent al unei facultati de arte plastice sau grafica si design, ajunge sa stii sa desenezi personaje, sa creezi caricaturi.
Fiind create digital, e destul de usor sa creezi din una mai multe ipostaze. (e mai usor decat desenul clasic pe hartie, oricum, si o tableta grafica arhisuficienta gasesti la eMag
la 350 RON - XP-PEN Deco 01)

O categorie aparte e formata din cei care animeaza imagini in After Effects, Fusion, sau poate doar editeaza in editorul video.
Nici pentru asta nu ai nevoie de 10 doctorate.
E de ajuns sa te joci pe cont propriu cale de 6 luni in programul dorit.
Si sa ai putina viziune artistica, pentru a alege bucati haioase din filme, emisiuni, etc

Dar deja am acordat de un milion de ori mai multa importanta fenomenului decat ar merita, asa ca ma opresc aici.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Hai, mă, omule...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

American hotel academy Brasov

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă omorâți cu zile rolling on the floor