| Djsssbdkbdodb a întrebat:

Ce țară vi se pare mai bună? Japonia sau China? Vorbesc despre cultură, țară, oameni, locuri sau limbă. Sunt curioasă ce părere aveți.

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Normal ca Japonia. In China te duci doar daca vrei sa te sinucizi happy in densitatea aia de douazeci de oameni pe metru patrat si sa mananci doar o strachina de orez pe zi; cu betisoare. happy

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Rata de sinucideri e mai mare in japonia, fi fara griji ca si aia muncesc non stop, 99% din populatia lumii trebuie sa munceasca ca sa intretina 1% din populatia lumii care detine totul, fi fara griji ca oriunde ai fi esti tot sclav

| Kanpeki a răspuns:

Japonia bine-nteles. Limba chineza e prea complicata si suna urat. Japonia e mai dezvoltata si are locuri mult mai frumoase.

| RAY a răspuns:

China = tara pasnica, oamenii inteligenti, harnici seriosi, sinceri

| Drimmero a răspuns:

Ambele au ceva frumos in ele, au o cultura masiva, nu pot sa aleg.

| gemeni6226 a răspuns:

Ambele au frumusetea lor fiecare e unic in felul sau, nu as putea alege si nici nu vreau.

| oglindasultanului a răspuns:

China este o tara mai mare pe care multi n-o stiu in totalitate, japonia este doar o bucata de china.

| Deaad a răspuns:

Japonia.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Bwhahahahaha,, @AnimeLover, tu esti?

| Aberdeen a răspuns:

Clar ambele au o cultura vasta si frumoasa. China are una dintre cele mai vechi culturi din lume, ea fiind, din punctul meu de vedere, izvorul filosofiei, al celei mai bune medicine, al spiritualitatii si multe alte lucruri minunate si de natura profunda. De asemenea, ca bonus: se spune ca cei mai mulţi miliardari din lume trăiesc în China. Asta nu este intamplator... Vorbim deja despre o mentalitate asiatica cu mult dezvoltata de cea europeana.
Subiectiv, eu inclin spre Japonia, in primul rand pentru ca mi-a marcat o parte din copilarie. Si ei, la fel ca majoritatea asiaticilor, au principii de viata si traditii extraordinar de interesante. Merita o vizita in una dintre aceste tari, si sper s-o realizez in viitor.

| OnePiece a răspuns:

Eu prefer Japonia, dar si China isi are plusurile ei.