| Curious2 a întrebat:

Buna, cine a inventat radioul?

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Guglielmo Marconi
Alexander Popov
Reginald Fessenden
William Dubilier

| Theo94 a răspuns:

Scrie "radio inventor" pe google si iti arata: Guglielmo Marconi,
Reginald Fessenden, William Dubilier, Alexander Popov.

Undele radio au fost prima data indentificate si studiate de fizicianul german Heinrich Hertz in 1886.

"Inceputurile radioului s-au cristalizat in urma fenomenelor fizice, în special electrice, cercetate de pionierii acestei ramuri fascinante, cum ar fi Ampère, Gilbert, Volta, Faraday, Maxwell, Kelvin, sau Cavendish. Este unanim admis că primul care a fost în masură să realizeze o emisie și o recepție de unde radio a fost fizicianul german Heinrich Hertz în 1887..."
https://ro.wikipedia.org/wiki/Radio#Istoria_radioului

"Radio waves were first identified and studied by German physicist Heinrich Hertz in 1886. The first practical radio transmitters and receivers were developed around 1895-6 by Italian Guglielmo Marconi,."
https://en.wikipedia.org/wiki/Radio#History

| Theo94 a răspuns (pentru Theo94):

1886 sau 1887.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caută pe net. Găsești mult mai multe informații acolo, nu are rost să întrebi aici.