| Isac_Ioan_1967 a întrebat:

Buna cred ca am o problema cu vederea am 19 ani sunt fiul celui din poza ala din poza e tatal meu intrebarea e cand ma uit la calculator sau cand scriu chiar si acum daca ma uit dupa degete cand apas pe taste vad foarte indepartat tastele daca misc un pic ochii devine normala imaginea pentru cateva secunde ce sa fac ca sa nu mai patesc asta

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, ieri aveai 12 ani... azi ai deja 19?
Sau ai uitat ce ne-ai mintit ieri?

"acum 17 ore | Isac_Ioan_1967 a întrebat:
Daca am peste 12 ani pot sa-mi pun aparat dentar fara sa dau bani daca e sa dau bani spuneti-mi o suma asa in mare. urgent urgent dau funda".

| Isac_Ioan_1967 explică (pentru Violleta2022):

Uite fratele meu are aproape 13 ani si eu am 19 si am intrebat pentru el ca eu nu am nicio problema ai inteles eu nu mint pe nimeni cineva mi-a zis ca daca are panan 13 ani se pune gratis la botosani asa ca ma gandeam cum sa se puna gratis?
asa ca am intrat aici si vam pus si voua o intrebare ai inteles acum?

| PersonajFictiv a răspuns:

Da,ai probleme cu ochii, trebuie sa te duci cat mai rapid la medic sa iti faci un control.
Cand stai la pc, la fiecare 40 de minute sa ai o pauza de 10.
Dar e important sa te duci la medic sa iti faca control, apoi sa iti de-a sa porti ochelari ( am avut aceleasi probleme cum ai tu si mi-a dat ochelari si trebuia sa-i port doar la scris, citit, pc, nu tot timpul ).
Daca ii porti, o sa scapi cel mai probabil de problema ochilor, dar daca amani mersul la medic si continui sa te uiti la pc 2 ore incontinuu de exemplu, sa citesti mult si etc o sa se deterioreze vederea cu timpul.
Mergi la medic.

| ioanalexandra345 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te duci la un control oftalmologic. Pentru ca, din cauza telefonului, televizorulii, calculatorului s-a.m.d este posibil sa ai vederea afectata. Iti vorbesc dub propria experienta, prin acelasi lucru am trecut si eu. Multa sanatate!