| anonim_4396 a întrebat:

Bună, cred ca o sa scriu cam mult dar dacă vreți va rog sa citiți pana la final și sa trageți o concluzie, sa îmi dați niște păreri, sfaturi etc(ce vreți voi).

Am o prietena(o sa ii dau numele Vivi), bun, Vivi s-a cunoscut cu un prieten (o să-i dau numele Ghiță) care o placea, ea l-a refuzat spunand ca e urat și ca nu e genul ei.

Ghiță a acceptat gândul ca ea l-a refuzat și a trecut peste, după vreo 3 zile s-a cunoscut cu un alt prieten de-al meu(o să-i dau numele Ion) și a zis ca e dragut, după vreo 2 zile m-a luat ca sa vorbim între 4 ochi și mi-a zis zâmbind ca il place, ce sa zic, după alte vreo 2 zile am aflat ca și Ion o place și asa le-am propus amândurora sa ii combin sau sa le dau provocări cu imbratisat asa ca asta am făcut(toata ziua am vorbit cu amândoi pe ascuns și ii ajutam sa se pună împreună) doar ca înainte ca Ion sa plece le-am dat provocarea de a se îmbrățișa fără sa ma gândesc la sentimentele lui Ghita(Era de fata când le-am dat provocarea) și în seara aia am fost sa ma plimb prin cartier doar cu Ghiță, era foarte trist gen la modul ca el în general asculta manele și melodii super fresh ca și cum iar în seara aia asculta melodii triste. Îmi spunea ca e foarte trist și ca nu o sa ii mai bage in seama pe nici unul, ca le da block, ca mâine nici nu o sa iasă afara etc, pe scurt se simtea dezamăgit și era trist.

A doua zi am vorbit cu Vivi și i-am zis ca mi-e mila de el, ca nu trebuia sa le dau provocarea și ca dacă o sa se mai îmbrățișeze sau chestii de genu măcar sa nu o mai facă in fața lui Ghiță pentru ca o sa se simtă prost iar ea a zis ca și ei ii e mila de el și mi-a arătat un video pe care l-a postat pe tik tok, sound-ul era ceva de genu "i'm sorry too, i missed you guys, i was so lonely" si ea în aceeași zi mi-a spus ca nu îl mai place pe Ion, i-am zis ok și după nu ma mai vorbit despre asta.

Seara m-am dus sa ma plimb cu Vivi și cu Ghiță și înainte sa plecam am intrebat-o între 4 ochi dacă îl place pe Ghiță, ea mi-a spus da și după vreo 3 zile în care petreceau mult timp împreună Ghiță a intrebat-o daca vrea sa fie împreună cu el, ea i-a zis "da" și de atunci a trecut o săptămână și 5 zile.

Acum 2 zile am observat ca Vivi și crush au început sa petreacă mai mult timp împreună și voiau sa ii facă o farsa lui Ghiță gen ca ei 2 sunt impreuna asa ca în telefon se notasera cu numele lor și niște emoji-uri cu inimi, tot în ziua aia au început sa facă caterinca și sa spună "ii vezi mâine pe Ion și pe * împreună" (adica pe mine și pe Ion) și noi am început sa facem caterinca gen "da ma, suntem împreună, ne-am si căsătorit, Ion e soția mea iar eu sunt nevasta lui" și chestii de genu, ei în continuare au făcut caterincă gen "oo e bine, și când faceți dragoste?" noi "mâine, de la 3 la 2" etc, adica noi făceam caterinca și pentru ca ei nu incetau(făceau pe proștii în continuare) am continuat și noi pentru ca ei au început.

De atunci eu și Iom suntem împreună la caterinca adica nu suntem dar gen facem caterincă și uneori ne mai întreabă prietenii "ba voi chiar sunteți împreună"? "da ma da, ne-am și căsătorit" "pai atunci ia pupați-va", "da, cu alta ocazie de la 3 la 2" si uneori crush-ul meu (o sa ii dau numele Antonel) il mai lua în privat pe Ion și îl întreba dacă ma place, dacă chiar suntem împreună și chestii de genu adica părea gelos și ne întreba "ba dar voi chiar sunteți împreună? Fără caterinca acum" și după râdea dar avea un râs fals adica nu era râsul acela pe care îl avea de obicei.

Ieri am mai vorbit cu Vivi despre Ghiță, despre Antonel si mi-a spus ca pe ea o place pentru ca atunci când au făcut farsa ea se razgandise și Antonel era suparat, ca nu se mai comporta asa urat cu ea cum se comporta înainte și ca se vede ca pe ea o place. Și am uitat sa zic, acum câteva zile m-a întrebat "ce ai face dacă eu m-aș pune împreună cu Antonel? Ai mai fii prietena cu mine" și în mintea mea era "nu prea" dar i-am zis asta "pai ar fi alegerea voastră pe care eu nu pot s-o controlez deci nu as face nimic și as mai fii prietena cu tine" și începe sa pare destul de suspect... Adică eu cred ca Vivi il place pe Antonel si o sa va mai zic câteva indicii care ar arăta faptul ca îl place pe Antonel.

Azi eram cu Ion și cu Vivi și nu știu de unde a pornit discuția dar Ion i-a zis "Și Ghiță ce mai face? Când iese?" si a zis "nu știu", a intrebat-o "pai nu iti păsa?", "nu prea" eu am întrebat-o "pai nu il mai placi?", "nu știu", tot eu "mai sunteți împreună?", "aproximativ".

Sau odată mi-a zis Ion ca relatia lor nu o sa mai dureze mult pentru ca pana și Vivi a zis asta(gen ca nu o sa mai dureze mult relația).

Azi eram afara cu mai multi copii și când a ieșit Antonel afara Vivi se schimbase la fața adica efectiv incepuse sa zâmbească de bucurie și a zis "ma duc sa fac salutul cu el" și a fugit spre el lăsându-mă în urmă și după mi-a zis zâmbind și bucuroasa "eu cu Antonel cred ca suntem bff, o să-l întreb, nu are rost sa il intrebi și tu pentru ca nu trebuie sa ai sentimente false pentru ca il placi, daca il mai placi..." si eu eram acolo ceva de genu "excuse me, wtf?" adica cred ca a vrut sa imi zica mai subtil ca nu vrea sa fiu eu bff cu el și când venise afara efectiv era mai bucuroasa decât era când ieșea Ghita(iubitul ei).

A mai fost o faza când Vivi i-a spus lui Ion ca știe pe cine place Antonel și el a spus "nu place pe nimeni" ea "ba da" el "crede-mă ca nu ești prietena atat de buna cu el încât sa iti spună ție pe cine place și mie nu" (Ion il întrebase când eram și eu de fața și chiar a zis ca nu place pe nimeni) si dupa Vivi nu a mai spus nimic.

Și azi am vorbit în privat cu Ion și i-am spus "ba frate, prima oara a zis ca te place pe tine, dupa s-a pus cu Ghiță și acum cred ca îl place pe Antonel, dacă o sa se pună și cu el chiar o sa exagereze" el "știu frate, nici măcar o luna nu a trecut și ne-a schimbat pe toți ca pe șosete".

Și chiar ar exagera dacă s-ar cupla cu cu Antonel adica frate, ieri venise un baiat afara care în poze părea dragut și mi-a zis "o sa vina un baiat super dragut" si i-am spus-o pe fața "bruh, ai relatie și spui de alți băieți ca sunt drăguți" și m-a întrebat "și ce?". Chiar credeți ca e normal sa facă asa mai ales ca are 12 ani? Eu am 13, nu e mare diferenta dar totuși am 1 an avans.

Voi cum ați reactiona daca ati fi în locul meu? Adica prietena voastră sa aibă iubit și sa iti spună chestii de genu "crush-ul tău ma place pe mine, cred ca suntem bff, nu te mai place pe tine, când te placea" etc.

Oh da, a mai fost o faza și promit ca asta o sa fie ultima pe care vi-o zic, eram doar cu ea și i-am zis ca trotineta electrica lui Antonel e mai mișto decât a lui "Adi" și mi-a zis "Antonel ți-a dat trotineta lui ca să te plimbi?" eu "da" ea "aa, probabil atunci când te plăcea". Și mna, eu cred ca prin aceste enunțuri încearcă sa ma faca geloasa sau sa îmi zică ca pe ea o place, nu pe mine si niciodată nu a zis Antonel ca pe Vivi o place însă Antonel i-a zis unui alt prieten ca ma place dar ii e rusine sa imi zica(acum mai mult timp dar sincer sa fiu în continuare cred ca el ma place pentru ca se comporta super frumos cu mine fața de celelalte fete)

Nu știu ce sa fac în privința asta, voi ce credeti? Dau funda si scuzati-mi romanul dar am incercat sa va povestesc tot ce am putut.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E posibil sa te placa, asa fac multi baieti cand le place de o fata! Ba, da chiar aveti 12, respectiv 13 ani? Asemenea chestii la 13... e ceva nou! Nu zic in nume de rau, dar chiar ma surprinde, ca eu la 13 ani habar n-aveam habar de asa ceva(bine eu nu aveam asa multi prieteni).Dar revenind la raspuns, da, e posibil sa te placa daca se comporta frumos cu tine fata de alte fete!

| CristianaCrss a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum câteva săptămâni mi-a dat 50% șanse și când îl întreba cineva dacă ma place nu răspundea sau dădea din umeri, acum poate s-au schimbat sentimentele lui, poate nu ma mai place deloc sau poate ma place mai mult... Oricum in caz ca Vivi il place nu vreau sa fim rivale și pana la urma e fix alegerea lui pe cine alege