| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa avansez mai mult la scoala si sa pot invat de note mai mari?

As vrea sa incerc sa ma indrept iar daca acum nu voi reusi, macar de anul urmator scolar sa imi revin si sa ma concentrez mai mult pe scoala.

Imi doresc foarte mult sa pot invata mai mult, dar nu stiu de ce nu reusesc.

Recunosc ca anul acesta scolar a fost foarte oribil deoarece am trecut prin foarte multe experiente (unele mai neplacute) care m-au afectat intr-un mod sau altul, dar imi doresc sa pot trece peste astea.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Delcatty a răspuns:

Imi pare rau sa aud ca ai trecut prin greutati. Incearca, totusi, sa le iei ca pe un test pe care sa il treci cu brio si sa stii ca experintele astea te intaresc mai departe in viata.

Revenind la subiectul intrebarii, hai sa iti zic ce a functionat pentru mine cand eram eleva:
1. Consecventa e foarte importanta. Invata continuu, nu face pauze lungi, nu neglija unele capitole de la diferite materii doar fiindca iti par usoare. S-ar putea sa aiba detalii esentiale si pe urma, cand o lectie grea vine, sa nu mai intelegi nimic. Asta se intampla in special la stiintele exacte - matematica, chimie, fizica etc. De-asemenea, mai bine inveti zilnic cate putin decat o data pe luna si sa te chinui zi si noapte sa recuperezi materia. O sa ai timp in facultate de nopti nedormite!
2. Incearca sa NU tocesti acolo unde se merge pe invatare logica. Intelege materia pe care o citesti. Daca o teorie iti e neclara, intreaba profesorul, un prieten care a inteles, foloseste-te de manual, de internet, de orice e util. In ziua de azi, poti.
E pacat sa citesti o pagina si sa descoperi pe urma ca parca e scrisa intr-o limba straina necunoscuta.
Tot la materiile logice, fa exercitii multe, suplimentare daca e nevoie. Fa des recapitulari ca sa nu uiti cum se rezolva.
3. La materiile care necesita toceala, cum sunt cele de filologie - istorie, de exemplu - e putin mai complicat, trebuie sa retii ca pe o poezie.
Asa ca iti propun sa afli in ce stil memorezi mai usor si care simt te ajuta mai mult. Vizual, auditiv?
Daca e vizual, incearca sa cauti un clip pe Youtube unde vorbeste despre ceea ce ai de invatat in ziua aia. Un film daca e nevoie. De-asemenea, subliniaza pe caiet datele importante cu culori si triaza-le cu nuante diferite.
Daca e auditiv, incearca sa asculti audiobook-uri (daca gasesti, daca stii engleza, e deja mai usor). Exista si cantece cu referinte in unele cazuri.
Repetitia e si ea un mod de invatare, ba chiar mama invataturii nu ezita sa citesti/vizionezi/asculti de mai multe ori si sa te verifici.
Mult succes!