| Karinakari99 a întrebat:

Cum as putea sa scap de frica de dentist in pandemie? Trebuie neaparat sa merg, chiar de mai multe ori, dar mi-e teama sa nu ma infectez. Mai ales cand vad cate cazuri sunt. Cineva care mai e in situatia mea?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Eu merg si acum pe timp de pandemie, urmeaza sa imi puna aparat dentar si sa fac si o operatie anul viitor, am avut 4-5 vizite in ultima luna, mai urmeaza 2-3, apoi o data la 6 saptamani, atata timp cat se respecta regulile in interior nu exista nici-un pericol.

| Karinakari99 explică (pentru Frank51):

Multumesc! Imi e teama pentru ca trebuie sa merg de mai multe ori. Si eu am aparat dentar si ma gandesc sa ma duc mai rar, însă am si niste carii si trebuie sa mi le rezolv si pe astea ca sa imi puna si jos, ca cică imi trebuie neaparat? Pare destul de riscant, dar vad ca esti curajos. E nasol sa ai aparat in pandemie. Oricate reguli ar fi, nu poti purta masca la dentist si asta pare riscant.

| Frank51 a răspuns (pentru Karinakari99):

Sincer mie nu mi-e frica de virus, sunt constient ca mai devreme sau mai tarziu il vom avea cu totii. Acum ma protejez doar ca sa nu infectez si pe altii.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te infectezi, deoarece medicii stomatologi dezinfecteaza cabinetul si instrumentele cu care lucreaza, după fiecare pacient, deci mergi linistită ca nu ai motive sa te temi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă trebuie sa te duci neapărat, du-te.
Nu lasa chestia asta sa-ti pună bete în roate.

Cea mai bună cale să scapi de o frică e să... just do it!
Calculezi pros și cons și evaluezi situația.
Dacă trebuie "neapărat" mergi fără să mai ții cont de "vreo frică".