| anonim_4396 a întrebat:

big grin
Cum se face un hyperlink?batting eyelashes

Thx!

Răspuns Câştigător
| pauladrian_2984 a răspuns:

Pentru a avea acces rapid la informații asociate din alt fișier sau de pe o pagină Web, aveți posibilitatea să inserați un hyperlink într-o celulă dintr-o foaie de lucru. De asemenea, hyperlinkurile se pot insera în elemente specifice de diagramă.

Ce intenționați să faceți?
Despre hyperlinkuri
Crearea unui hyperlink la un fișier nou
Crearea unui hyperlink la un fișier sau pagină Web existente
Crearea unui hyperlink către o locație anume într-un registru de lucru
Crearea unui hyperlink particularizat utilizând funcția HYPERLINK
Crearea unui hyperlink către o adresă de poștă electronică
Crearea unui link de referință externă la datele unei foi de lucru de pe Web
Setarea adresei de bază pentru hyperlinkurile dintr-un registru de lucru
Ștergerea unui hyperlink
Despre hyperlinkuri

Un hyperlink este o legătură dintr-un document care deschide altă pagină sau fișier atunci când se face clic pe el. Destinația este, de obicei, o altă pagină Web, dar poate fi, de asemenea, o imagine, o adresă de poștă electronică sau un program. Hyperlinkul însuși poate fi un text sau o imagine.

Când un utilizator al site-ului face clic pe hyperlink, destinația este afișată într-un browser Web, deschisă sau executată, în funcție de tipul destinației. De exemplu, un hyperlink la o pagină afișează pagina într-un browser Web și un hyperlink la un fișier AVI deschide fișierul într-un media player.

UTILIZAREA HYPERLINKURILOR
Hyperlinkurile se pot utiliza pentru:

Navigarea într-un fișier sau o pagină Web într-o rețea, intranet sau Internet
Navigarea într-un fișier sau pagină Web pe care doriți să o creați în viitor
Trimiterea unui mesaj de poștă electronică
Inițierea unui transfer de fișiere, cum ar fi o descărcare sau un proces FTP
Când se selectează un text sau o imagine care conține un hyperlink, indicatorul devine o mână , arătând posibilitatea de a face clic pe textul sau imaginea respectivă.
CE ESTE UN URL ȘI CUM LUCREAZĂ EL
Când se creează un hyperlink, destinația este codificată ca Descriptor uniform de resurse (URL - Uniform Resource Locator), cum ar fi:

http://exemplu.microsoft.com/news.htm

fișier://numecomputer/folderpartajat/numefișier.htm

Un URL conține un protocol, cum ar fi HTTP, FTP sau FILE, un server Web sau o locație de rețea și o cale sau un nume de fișier. Următoarea ilustrație definește părțile URL-ului:

Protocolul utilizat (http, ftp, fișier)
Serverul Web sau locația de rețea
Calea
Numele de fișier
HYPERLINKURI ABSOLUTE SAU RELATIVE
Un URL absolut conține o adresă completă, inclusiv protocolul, serverul Web, calea și numele de fișier.

Un URL relativ are una sau mai multe părți lipsă. Informațiile absente sunt luate din pagina care conține URL-ul. De exemplu, dacă protocolul și serverul Web sunt absente, browserul Web utilizează protocolul și domeniul paginii curente, cum ar fi .com, .org sau .edu.

În paginile Web se obișnuiește utilizarea URL-urilor relative, conținând numai o cale parțială și un nume de fișier. Dacă fișierele sunt mutate pe un alt server, hyperlinkurile vor continua să funcționeze dacă pozițiile relative ale paginilor rămân neschimbate. De exemplu, un hyperlink din Produse.htm indică o pagină numită măr.htm dintr-un folder numit Alimente; dacă ambele pagini sunt mutate într-un folder numit Alimente pe un alt server, URL-ul din hyperlink va fi în continuare corect.

Într-un registru de lucru Microsoft Office Excel, căile nespecificate către fișierele de destinație ale hyperlinkurilor sunt implicit relative la amplasarea registrului de lucru activ. Se poate stabili o adresă de bază diferită care să fie utilizată în mod implicit, astfel încât, atunci când se va crea un hyperlink către un fișier de la acea adresă, specificarea numelui fișierului în caseta de dialog Inserare hyperlink va fi suficientă, ne mai fiind necesară și introducerea căii.

ÎNCEPUTUL PAGINII

Crearea unui hyperlink către un fișier nou

Într-o foaie de lucru, faceți clic pe celula în care doriți să creați un hyperlink.
SFAT De asemenea, aveți posibilitatea să selectați un obiect, cum ar fi o imagine sau un element dintr-o diagramă, pe care doriți să-l utilizați pentru a reprezenta hyperlinkul.

În fila Inserare, în grupul Linkuri, faceți clic pe Hyperlink.

SFAT De asemenea, aveți posibilitatea să faceți clic cu butonul din dreapta pe celulă sau pe elementul grafic, apoi să faceți clic pe Hyperlink în meniul de comenzi rapide, sau să apăsați CTRL+K.

Sub Legătură la, faceți clic pe Creare document.
În caseta Numele documentului nou, tastați un nume pentru noul fișier.
SFAT Pentru a specifica o locație, alta decât cea arătată sub Cale completă, tastați noua locație înaintea numelui în caseta Numele documentului nou sau faceți clic pe Modificare pentru a selecta locația dorită, apoi faceți clic pe OK.

Sub Editare, faceți clic pe Editare document nou mai târziu sau pe Editare document acum pentru a specifica dacă doriți sau nu să se deschidă fișierul nou pentru editare.
În caseta Text de afișat, tastați textul pe care doriți să-l utilizați pentru a reprezenta hyperlinkul.
Pentru a afișa informații utile atunci când se ține indicatorul deasupra unui hyperlink, faceți clic pe SfatEcran, tastați textul dorit în caseta Text SfatEcran, apoi faceți clic pe OK.
ÎNCEPUTUL PAGINII

Crearea unui hyperlink către un fișier sau către o pagină Web care există

Într-o foaie de lucru, faceți clic pe celula în care doriți să creați un hyperlink.
SFAT De asemenea, aveți posibilitatea să selectați un obiect, cum ar fi o imagine sau un element dintr-o diagramă, pe care doriți să-l utilizați pentru a reprezenta hyperlinkul.

În fila Inserare, în grupul Linkuri, faceți clic pe Hyperlink.

SFAT De asemenea, aveți posibilitatea să faceți clic cu butonul din dreapta pe celulă sau pe obiect, apoi să faceți clic pe Hyperlink în meniul de comenzi rapide, sau să apăsați CTRL+K.

Sub Legare la, faceți clic pe Fișier sau pagină Web care există.
Variante disponibile:
Pentru a selecta un fișier, faceți clic pe Folder curent, apoi pe fișierul la care doriți să creați legătura.
SFAT Aveți posibilitatea să modificați folderul curent selectând un folder diferit în lista Privire în.

Pentru a selecta pagina Web, faceți clic pe Pagini Web răsfoite, apoi pe pagina Web la care doriți să creați legătura.
Pentru a selecta un fișier utilizat recent, faceți clic pe Fișiere recente, apoi pe fișierul la care doriți să creați legătura.
Pentru a introduce numele și locația fișierului sau a paginii Web la care doriți să creați legătura, tastați informațiile în caseta Adresă.
Pentru a găsi o pagină Web, faceți clic pe Răsfoire pe Web, , deschideți pagina Web la care doriți să creați legătura, apoi comutați înapoi la Office Excel, fără a închide browserul.
Dacă doriți să creați un hyperlink către o locație specifică din fișier sau din pagina Web, faceți clic pe Marcaj în document, apoi faceți dublu clic pe marcajul din document dorit.
NOTĂ Fișierul sau pagina Web la care creați legătura trebuie să aibă un marcaj.

În caseta Text de afișat, tastați textul pe care doriți să-l utilizați pentru a reprezenta hyperlinkul.
Pentru a afișa informații utile atunci când se ține indicatorul deasupra unui hyperlink, faceți clic pe SfatEcran, tastați textul dorit în caseta Text SfatEcran, apoi faceți clic pe OK.
ÎNCEPUTUL PAGINII

Crearea unui hyperlink către o amplasare anume într-un registru de lucru

Pentru a vă lega la o amplasare din registrul de lucru curent sau dintr-un alt registru, aveți posibilitatea fie să definiți un nume pentru celulele destinație, fie să utilizați o referință de celulă.

Pentru a utiliza un nume, denumiți celulele destinație din registrul de lucru destinație.
Cum se denumește o celulă sau o zonă de celule

Într-o foaie de lucru din registrul de lucru sursă, faceți clic pe celula unde doriți să creați hyperlinkul.
SFAT De asemenea, aveți posibilitatea să selectați un obiect, cum ar fi o imagine sau un element dintr-o diagramă, pe care doriți să-l utilizați pentru a reprezenta hyperlinkul.

În fila Inserare, în grupul Linkuri, faceți clic pe Hyperlink.

SFAT De asemenea, aveți posibilitatea să faceți clic cu butonul din dreapta pe celulă sau pe obiect, apoi să faceți clic pe Hyperlink în meniul de comenzi rapide, sau să apăsați CTRL+K.

Sub Legare la, aveți următoarele variante disponibile:
Pentru a vă lega la o amplasare din registrul de lucru curent, faceți clic pe Poziție în acest document.
Pentru a vă lega la o locație dintr-un alt registru de lucru, faceți clic pe Fișier sau pagină Web care există, găsiți și selectați registrul de lucru la care doriți să creați legătura, apoi faceți clic pe Marcaj în document.
Variante disponibile:
În caseta Sau selectați un loc din document, sub Referință celulă, faceți clic pe foaia de lucru la care doriți să creați legătura, tastați referința la celulă în caseta Tastați referința la celulă, apoi faceți clic pe OK.
În lista de sub Nume definite, faceți clic pe numele care reprezintă celulele la care doriți creați legătura, apoi faceți clic pe OK.
În caseta Text de afișat, tastați textul pe care doriți să-l utilizați pentru a reprezenta hyperlinkul.
Pentru a afișa informații utile atunci când se ține indicatorul deasupra unui hyperlink, faceți clic pe SfatEcran, tastați textul dorit în caseta Text SfatEcran, apoi faceți clic pe OK.
ÎNCEPUTUL PAGINII

Crearea unui hyperlink particularizat utilizând funcția HYPERLINK

Utilizați funcția HYPERLINK pentru a crea un hyperlink care deschide un document stocat pe un server de rețea, pe intranet sau pe Internet. Când se face clic pe o celulă care conține funcția HYPERLINK, Excel deschide fișierul stocat în locația linkului.

Pentru mai multe informații despre utilizarea funcției HYPERLINK, consultați HYPERLINK.

ÎNCEPUTUL PAGINII

Crearea unui hyperlink la o adresă de poștă electronică

Când faceți clic pe un hyperlink pentru o adresă de poștă electronică, programul dvs. de poștă electronică pornește automat și creează un mesaj de poștă electronică cu adresa corectă în caseta Către, în cazul în care aveți instalat un program de poștă electronică.

Într-o foaie de lucru, faceți clic pe celula în care doriți să creați un hyperlink.
SFAT De asemenea, aveți posibilitatea să selectați un obiect, cum ar fi o imagine sau un element dintr-o diagramă, pe care doriți să-l utilizați pentru a reprezenta hyperlinkul.

În fila Inserare, în grupul Linkuri, faceți clic pe Hyperlink.

SFAT De asemenea, aveți posibilitatea să faceți clic cu butonul din dreapta pe celulă sau pe obiect, apoi să faceți clic pe Hyperlink în meniul de comenzi rapide, sau să apăsați CTRL+K.

Sub Legătură către, faceți clic pe Adresă de poștă electronică.
În caseta Adresă de poștă electronică, tastați adresa dorită.
În caseta Subiect, tastați subiectul mesajului de poștă electronică.
NOTĂ Este posibil ca unele browsere Web și programe de poștă electronică să nu recunoască linia de subiect.

În caseta Text de afișat, tastați textul pe care doriți să-l utilizați pentru a reprezenta hyperlinkul.
Pentru a afișa informații utile atunci când se ține indicatorul deasupra unui hyperlink, faceți clic pe SfatEcran, tastați textul dorit în caseta Text SfatEcran, apoi faceți clic pe OK.
SFAT De asemenea, aveți posibilitatea să creați un hyperlink la o adresă de poștă electronică într-o celulă tastând adresa direct în celulă. De exemplu, un hyperlink se creează automat atunci când tastați o adresă, cum ar fi cineva@exemplu.com.

ÎNCEPUTUL PAGINII

Crearea unei legături de referință externă la datele dintr-o foaie de lucru de pe Web

Aveți posibilitatea să inserați una sau mai multe referințe externe (denumite și linkuri) dintr-un registru de lucru în alt registru de lucru, aflat pe intranet sau pe Internet. Registrul de lucru nu trebuie să fie salvat ca fișier HTML.

Deschideți registrul de lucru sursă și selectați celula sau zona pe care doriți să o copiați.
În fila Pornire, în grupul Clipboard, faceți clic pe Copiere.

Comutați la foaia de lucru în care doriți să plasați informațiile, apoi faceți clic pe celula în care doriți să apară informațiile.
În fila Pornire, în grupul Clipboard, faceți clic pe Lipire specială.
Faceți clic pe Lipire cu legătură.
Excel creează o legătură de referință externă pentru celulă sau pentru fiecare celulă din zona de celule.

NOTĂ Este posibil să găsiți mai convenabil să creați o legătură de referință externă fără a deschide registrul de lucru pe Web. Pentru fiecare celulă din registrul de lucru destinație unde doriți o legătură de referință externă, faceți clic pe celulă, apoi tastați semnul egal (=), adresa URL și locația registrului de lucru. De exemplu:

='http://www.cineva.paginăpornire/[fișier.xls]Foaie1'!A1

='ftp.server.undeva/fișier.xls'!CelulaDenumită

ÎNCEPUTUL PAGINII

Stabilirea adresei de bază pentru hyperlinkurile dintr-un registru de lucru

În mod implicit, căile nespecificate către fișierele destinație ale hyperlinkului sunt relative la locația registrului de lucru activ. Se utilizează această procedură când se dorește stabilirea altei căi ca implicită. De fiecare dată când se creează un hyperlink către un fișier din această locație, este suficient să se specifice numele fișierului, nu și calea, în caseta de dialog Inserare hyperlink.

Faceți clic pe butonul Microsoft Office , faceți clic pe Pregătire, apoi faceți clic pe Proprietăți.
În Panoul Informații document, faceți clic pe Proprietăți document, apoi pe Proprietăți complexe.
Faceți clic pe fila Rezumat.
În caseta Bază hyperlink, tastați calea pe care doriți să o utilizați.
NOTĂ Este posibil să nu se țină cont de adresa de bază a hyperlinkului, utilizându-se adresa completă sau absolută a acestuia în caseta de dialog Inserare hyperlink.

ÎNCEPUTUL PAGINII

Ștergerea unui hyperlink

Pentru a șterge un hyperlink, efectuați una din următoarele:

Pentru a șterge un hyperlink și textul care îl reprezintă, faceți clic cu butonul din dreapta pe celula care conține hyperlinkul, apoi faceți clic pe Golire cuprins ]n meniul de comenzi rapide.
Pentru a șterge un hyperlink și imaginea care îl reprezintă, țineți apăsată tasta CTRL și faceți clic pe imagine, apoi apăsați tasta DELETE.
Pentru a dezactiva un singur hyperlink, faceți clic cu butonul din dreapta pe hyperlink, apoi faceți clic pe Eliminare hyperlink în meniul de comenzi rapide.
Pentru a dezactiva mai multe hyperlinkuri odată, procedați astfel:
Într-o celulă necompletată, tastați numărul 1.
Faceți clic cu butonul din dreapta pe celulă, apoi faceți clic pe Copiere în meniul de comenzi rapide.
Țineți apăsată tasta CTRL și selectați fiecare hyperlink pe care doriți să-l dezactivați.
SFAT Pentru a selecta o celulă care conține un hyperlink fără a face saltul la destinația hyperlinkului, faceți clic pe celulă și țineți apăsat butonul mouse-ului până când indicatorul devine o cruce , apoi eliberați butonul mouse-ului.
În fila Pagină de pornire, în grupul Clipboard, faceți clic pe săgeata de sub Lipire, apoi pe Lipire specială.

Sub Operație, faceți clic pe Înmulțire, apoi pe OK.
În fila Pagină de pornire, în grupul Stiluri, faceți clic pe Stiluri celulă.

Sub Bun, rău și neutru, selectați Normal.
ÎNCEPUTUL PAGINII

Sper sa poti citi totul. #:-s :d