| anonim_4396 a întrebat:

Daca am fost abuzat emotional si fizic in scoala generala, este posibil ca din acest motiv sa ma descurc mai greu acum din punct de vedere social?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate ai o frica in a comunica cu un necunoscut

| Drimmero a răspuns:

Treci peste, ce e in trecut acolo o sa ramana, viitorul vine, ocupa-te de el.

| Endoryus a răspuns:

Depinde de tine si caracterul tau. Nu o folosi ca o scuza patetica, vezi domne " am batut, acum pot sta linistit in beci toata viata ca nu clar nu stiu sa vorbesc cu altii". Au fost si altii prin ce ai trecut tu si acum nu au nici o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,este.Dar în definitiv depinde de tine.Nu ești singura persoană de pe planetă care a suferit abuzuri fizice/emoționale. Încearcă să privești lucrurile dinte-o perspectivă obiectivă, dacă poți.Să le vezi exact așa cum sunt, nici mai bune nici mai rele.Nu e simplu să faci față abuzurilor în general.Dar nici imposibil nu e.Și dacă nu e imposibil, singurul obstacol ești tu.
Nu folosi trecutul ca o scuză. Nici măcar ca o explicație.E doar o amintire.
Cere ajutor, dacă ai nevoie, dar nu porni de la premiză că îți lipsește ceva/ți-a fost luat ceva.

| Dragosdoar a răspuns:

Din pacate da, iti spun asta din propria experitenta, dar nu te descuraja. Nu uita, cei care ti au facut rau li se va face la randul lor rau. Gaseste ti un domeniu care te atrage foarte mult si lasa partea sociala, prietenii vor veni de la sine