| anonim_4396 a întrebat:

daca am sub 18 ani farmacista are voie sa-mi vada antidepresive? sau medicul de familie sa mi le prescrie?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca medicul iti prescrie, farmacista e obligata sa-ti elibereze medicamentele pe baza retetei si a cartii de identitate.Fiind vorba de asemenea categorie de tratament, de obicei medicul v-a dori sa stea de vorba cu cel putin unul din parinti, ca sa-si faca o parere despre originea afectiunii.Sau te v-a recomanda unui psihiatru. Eventual vei primi ceva usor, pentru ca investigatiile privind anumite stari de depresie sunt mai complexe, mai ales cand e vorba de minori.Si antidepresivele fac parte din categoria celor care pot provoca dependenta.

2 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Dar farmacista nu iti prescrie nimic, ea doar iti da adica iti vinde pe baza de reteta sau doar cu banii in functie de ce doresti.Bafta! Oricum...la multi farmacisti merge cu milogeala.Depinde de cine dai.

| thegatekeeper a răspuns:

Nu are nicio treaba varsta aici, ci prescriptia de la medic. Sunt anumite tipuri de antidepresive (cele puternice, pentru cazuri mai serioase) care se dau doar pe baza de reteta. Insa daca nu este ceva prea grav, poti cumpara antidepresive pe baza de plante, de exemplu, care nu sunt atat de puternice. Cel mai bun care se elibereaza fara prescriptie este 5HTP, desi este destul de scump (in jur de 50-60 RON), dar chiar are efect.