| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

Dacă un copil refuză să meargă la școală ce se poate face în această privință, cine este responsabil și cine poate ajuta?

Să vă explic situația:
Locuiesc la sat și am o vecină care are 2 fete (12 și 14 ani ), una dintre ele, cea de 12 refuză să meargă la școală.
Anul trecut a mers cred 2 săptămâni per total la școală (atât la școală fizică cât și cea online), a trecut clasa doar pentru că la sat profesorii îi cunosc situația și sunt mai indulgenți. Toată situația cu absențele a început de altfel anul trecut odată cu școala online deși copilul a fost diagnosticat cu boli mintale cu mai mult timp în urmă fiind și internată într-un spital de boli mintale și prescriindu-i-se tratament medicamentos pe care, evident nu l-a urmat.La școală înainte de intrarea în online, învața bine, chiar foarte bine pentru condiția ei și a familiei per sei.
Problema constă tocmai în acest aspect, tatăl natural al fetelor nu-l interesează deloc de existenta lor necontribuind cu nimic, părinții nu sunt despărțiti legal, divorțați, tatăl locuiește în casa mamei lui iar mama și cu fetele locuiesc "cu chirie" (adică de milă) într-o casă (sunt lăsate acolo fără să plătească), cei doi s-au despărțit din cauza bătăilor și a băuturii. Mama și-a refăcut viața însă a fost părăsită și bătută de concubin, de atunci a intrat în depresie și consumă alcool și tutun, nu constant dar o face.
Primește și ajutorul social și și muncește cu ziua însă banii nu îi ajung. Se mai poate face ceva pentru salvarea acestui copil? Profesorii mai nou o amenință pe mamă cu protecția copilului (pentru că anul trecut diriginta a venit în vizita și a găsit o mizerie de nedescris).
E mama de vină sau poate fi și ea ajutată cu ceva?

Răspuns Câştigător
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Păi înseamnă că această femeie a ajuns în acest stadiu datorită "bărbatului" care s-a dovedit că nu e bărbat din moment ce a părăsit-o.Soluția ar fi o persoană răbdătoare, bună, cu drag de oameni care să câștige încrederea mamei și a fetiței și să poată să le repună pe drumul cel bun. Dacă i se va lua fata de către autorități nu vor face altceva decât să înrăutățească situația.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parintii sunt 100% responsabili, daca copilul refuza sa mearga la scoala.
Da, profesorii pot anunta Protectia copilului sa ia copilul, demonstrand ca mama este incapabila sa-si educe si protejeze copilul.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Bună.

Doar cu una din cele două fete întâmpină această problemă, cealaltă merge zi de zi la școală și acum și anul trecut și are o situație școlară bună până în prezent.

Mama o trimite la școală, nu se pune problema ca mama sa o tina acasă cu scopul de a munci, tot ceea ce face este să se joace pe telefon sau să se uite la TV toată ziua, dacă o obligă devine violenta și își lovește mama. Cum spuneam fata a fost diagnosticata cu probleme psihice și de comportament înainte de trecerea școlii în online, după acest episod situația sa înrăutățit și mai tare.
Tot în acest timp mama a început să consume unsori alcool și tutun din cauza concubinului care a părăsit-o.
Problema cea mai mare este faptul că mama amenință sau mai bine zis le amenință pe fete că se sinucide din cauza tuturor acestor probleme apărute iar copii îi prelueaza comportamentul.
Cum ar putea societatea să o ajute pe această mamă?
Nu există oare nici o soluție ca mama să-și revizuiască comportamentul, sa fie ajutată și să-și păstreze copii?
Până la urmă, așa cum e ea muncește zilnic pentru aceste fete.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident ca mama nu este constienta si nu face ce trebuie pentru cea de-a doua fata, ca nu-i suficient sa-i spuna sa se duca la scoala, trebuind sa o ia de mana si sa o duca ea, daca nu se poate altfel.
De altfel protectia copilului va decide daca mama este capabila ori incapabila, mai ales ca a devenit alcoolica si-si neglijeaza copii.
Probabil ca a doua fata va ajunge in Caminul de copii (orfelinat) sunt supraveghere stricta.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi înseamnă că această femeie a ajuns în acest stadiu datorită "bărbatului" care s-a dovedit că nu e bărbat din moment ce a părăsit-o.Soluția ar fi o persoană răbdătoare, bună, cu drag de oameni care să câștige încrederea mamei și a fetiței și să poată să le repună pe drumul cel bun. Dacă i se va lua fata de către autorități nu vor face altceva decât să înrăutățească situația.