| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

Dacă un necunoscut ar intra în timpul nopții peste dumneavoastră în casa (ca să jefuiască, viol, etc.)

Ca să ne facem o imagine :
ATI sta în pat și dintr-o data auzi (hoții) vorbind și căutând lucruri în casă etc.
Cum procedezi?
Și mai ales find fata?!

Ma gândesc ca o sa suni la politie, dar dacă vorbești o sa te audă și o sa vina la tine in cameră etc.

Vreau sa îmi Detaliați.

Eu acum câteva zile am pățit un lucru asemănător. De exemplu eram la baie in jurul orei 2:00
Și aud poart ca se deschide și cățelul meu a început a latra, după am auzit ușa de la întrare.

Am ieșit din baie sa vad ce se întâmplă (credeam ca este soțul meu) și vad 3 băieți fugind pe poarta.
Am încremenit pe loc (mi am trezit soțul însă iei plecase.

Dimineața când m-am trezit am auzit ca vecina mea a fost jefuita.
Din spusele iei mi-a zis ca i-a furat telefonul în timp ce dormea de pe noptiera.
Noptiera find la capul iei

Sper sa înțelegeți ce am scris.

Și scuzați-mă ma pentru greșelile gramaticale.

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

In primul rand as incremeni, n-as mai avea o gandire la rece atunci, reactionez dupa instinct, daca e unul singur, as putea sa ma reped spre o arma ceva pentru autoaparare si sa-l astept sa vina spre mine, nu o sa stiu cu cine am de-a face atunci, e riscant rau de tot sa iesi in fata lui, poate sa aiba pistol, vreun cutit sau mai stiu eu ce. Daca suni la politie, poate sa fuga daca te aude sau sa vina spre tine,, e la mintea cocosului si la risc faza, ori te duci spre el sa-l linsezi, ori te linseaza el pe tine, chiar nu stiu acum cum as reactiona, probabil daca voi fi pus in situatie ( sper sa nu), atunci voi reactiona sub impuls de autoaparare.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cumpără-ți un spray cu piper pentru autoapărare. Și atunci când simți că ești în pericol, îl ții in mână și le pulverizezi in ochi, infractorilor/agresorilor. Vor 'plânge' la contactul cu piperul. Dar trebuie să părăsești imediat zona, altfel vei plânge și tu. Însă e foarte bun pentru autoapărare. happy Să citesti cu atentie instructiunile.

| Freya1 a răspuns:

Indicat ar fi daca esti fata si auzi ca ti-a intrat cineva in casa, avand in vedere ca nu sti cine sunt, cati sunt si cat de periculosi sunt ar fi sa te ascunzi undeva unde sa nu te gaseasca repede cu telefonul dupa tine si sa scrii mesaje sau sa dai telefoane persoanelor cele mai apropiate de tine.Il pui pe silent si trimiti mesaje sa sune la politie sau sa vina repede, asa poti sa si vezi ceva semnalmente daca in caz ca nu ii prinde si poate nu apuci sa patesti nici nimic.
Dar cum nu toata lumea poate sa gandeasca asa intr-un moment de criza cred ca majoritatea ar merge sa vada ce se intampla sau ar lua ceva la mana.

| Dismally a răspuns:

Nu stiu ce as face daca as fi fata, dar in cazul meu cred ca as apuca primul obiect pe care l-as putea folosi pe post de arma, nu as face nici un zgomot si l-as lasa sa se apropie, iar cand ar fi suficient de aproape l-as lovi pana ar cadea lat si pe urma as aprinde lumina sa vad cine este si ce cauta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacã esti intr-o zona in care se pot face furturi si aud "catel" la ce sa te astepti.
e bine sa ai o arma alba la tine in orice situatie, panicarea nu rezolva nimic, nici politia pe moment, mai ales daca auzi hotii e clar ca nici nu-si stiu meseria.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Am înțeles ca dacă prinzi "agresorul, hotul etc."
Nu voie sa dai în el.
Mie nu mi se pare corect, vouă?

| Drimmero a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

E legitima aparare, daca iti intra in casa si te jefuieste. E spre penibil daca tot el te-ar denunta ca ii rupi picioarele,, e de ras, intr-o tara ca SUA se intampla si cazuri de genul cand hotul da in judecata 'agresorul' locuintei.