| alexandra6413 a întrebat:

Buna, de 1 luna ma culc foarte tarziu (2-3 dimineata) si dupa ma trezesc la 6, sunt foarte obosita, si ma culc dupa amiaza pe la 3 si dorm panala 5-6, problema mea este: vreau sa adorm la 23, si sa nu mai dorm la pranz, deja am inceput sa ma simt rau si am 13 ani, deci ce ar trebui sa fac? Va rog dau funda, scuzati categoria dar nu ma simt bine si tot timpul sunt obosita! De exemplu azi m-am culcat la 1 si m-am trezit la 6, apoi m-am culcat de la 18 la 20

Răspuns Câştigător
| Knu a răspuns:

Incearca sa eviti pe cat poti ca intr-o zi sa dormi dupa-amiaza si sa rezisti pana seara. Daca nu poti adormi, iti recomand ceva pe baza de valeriana/melatonina de la farmacie sau ceai de tei. Daca reusesti sa faci asta 2-3 zile la rand, organismul se va regla.

Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident programul de somn este nesanatos iar lipsa indelungata a somnului de noapte, duce la tulburari neurologice mari si probleme de sanatate.

Un copil de 13 ani trebuie sa fie in pat la ora 9.00-9.30 si sa dorma pana a doua zi la ora 6, ca sa fie apt sa functioenze nromal, sa se poat concetra la invatat si sa fie sanatos, mai ales acum, cand corpul incepe sa se dezvolte.

Culcarea de la ora 6 nu trebuie sa mai existe, targe de tien pana la ora 9 seara cand mergi in pat si dormi pana a doua zi la ora 6 si in cateva zile iti intri in ritm si vei dormii ca un copil normal si sanatos 8-9 ore de somn.

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trezeste-te fortat pe la ora 10 dimineata, poti bea niste cafea in ziua respectiva, dar rezista pana pe la ora 21:00, si culca-te abia atunci.
Vei adormi usor atunci, si te vei trezi, probabil, foarte dimineata. Stai in pat pana pe la ora 8-9 dimineata, apoi rezista din nou pana seara, de data asta ar trebui sa poti sta pana la 23.
Formeaza-ti un program (regulament, mai bine zis), in care sa te trezesti cel tarziu la 10 dimineata, si sa nu te culci deloc pe timpul zilei, decat dupa ora 22:00.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

P.S.: Te simti foarte obosita pentru ca nu dormi noaptea; cele mai importante ore de somn erau undeva in jur de miezul noptii, iar daca le pierzi, nu te poti odihni calumea, mai ales ziua.
Eu lucrez noaptea, ma culc dupa ora 7 dimineata, ma trezesc pe la ora 12 si tot nu sunt odihnit, desi 5 ore de somn mi-ar fi fost de ajuns, daca le dormeam noaptea.

Răspuns utilizator avertizat