| anonim_4396 a întrebat:

de ceteva saptamani ma framanta faptul ca la premierele de la sfarsitul anului scolar asi lua premiul 3 sau chiar mentiunea ( sunt in clasa a 6 ). Media mea pe primul semestrul este 8.36, iar pentru a luat premiul al doilea abia l-asi lua cu media 10 ceea ce este cam imposibil sa ma ridic atat de mult. Anul trecut am incheat cu 8.88, si am luat premiul 3. Credeti ca premiul 3 este ok? sau stiti cum as putea sa ma ridic la premiul 2?

2 răspunsuri:
| francut a răspuns:

Invatand. Mai ales la limba romana. Pentru ca asa cum ai scris, ma mir ca ai note mari.
"asi lua" = "as lua"
"premiul 3 sau chiar mentiunea" aceasta formulare, se face daca mentiunea este mai buna decat premiul 3. Or', nu este.
"l-asi lua" = "l-as lua"
"pentru a luat"?!?
"incheat" = "incheiat"
si, in general toata formularea.

| ujdhuffdhyhyfhffgvd a răspuns (pentru francut):

Da, stiu. Anul trecut am venit in tara ( din Italia ), si inca am niste probleme cu gramatica