| monica151982 a întrebat:

De multa vreme citesc si răspund la întrebări pe TPU încercând sa ajut oameni, dar niciodata nu am cerut ajutorul si nu am pus o intrebare pe acest site dar de data asta simt nevoia să primesc un răspuns care sa ma facă să înțeleg ceva...deci stiu ca suna ciudat dar am visat ca eram într-o încăpere iar în fața mea erau 3 scaune,pe ele erau așezați mama mea,iubitul meu si inca o femeie pe care nu o cunosc personal dar am auzit de ea de la prietenul meu. In fine eu aveam un pistol în mâna si trebuia sa omor pe unul dintre ei (stiu suna ciudat si multi poate veti spune ca am vazut prea multe filme sau ceva de genul acesta), eu m-am uitat la cei trei si le-am spus mamei si prietenului meu ca ii iubesc enorm,dupa m-am uitat la acea femeie si i-am spus "ai grijă de el,nu îți pot face rău chiar daca nu te cunosc!" si dupa ce am spus asta mi-am dus pistolul la cap si m-am împușcat. Stiu, e un vis ciudat si fara prea multa logică, dar tot ma gandesc ce ar putea sa însemne. Fara hate ve rog..am cerut doar o părere! Multumesc

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Visele noastre se manifesta in stransa legatura cu informatiile pe care le primim in timpul starii de veghe si avand in vedere ca in ziua de azi suntem bombardati cu diferite scene si situatii din tot felul de seriale, emisiuni, stiri story-uri de pe Instagram/Facebook nu e de mirare ca pot fi destul de interesante.

Somnul functioneaza pe un principiu simplu, in timpul somnuui REM (ala cu vise) copul tau este paralizat, cortexul perfrontal (partea rationala din creier) si alte zone mai primare lucreaza mai intens, printre care niste chestii mici sub forma unor masline care se ocupa de experimentarea unor emotii negative precum teama si anxietatea. Practic e ca si cum ai avea o gradininita unde inchizi educatoarea intr-o sala si lasi copii cei mai fricosi pe hol noaptea, copii care vor vedea pe hol cele mai dubioase chestii de care isi amintesc.

Treaba e ca problemele nu vor trece pana nu inveti sa procesezi faptul ca e doar un vis si indiferent de amprenta emotionala dupa ce te trezesti e doar o poveste care a trecut. In plus e un vis urat din foooarte multe. De visat visezi zilnic insa doar foarte putine iti amintesti si asta s-a intamplat sa fie mai urat.

| monica151982 explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc mult????

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat