| prietenimereu a întrebat:

Bună, deci rog seriozitate, am nevoie de ajutor. Deci plang mai mereu la nervi, orice nerv cat de mic provocat eu incep a plange sau daca nu-mi convine ceva sau pur și simplu nu consider corect încep a plange mereu. Plang de nervi, cel mai stupid nerv, mic eu plang, m-am saturat, nu vreau să plang dar e automat. Ce pot să fac?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te enervezi ușor, adică ai o reactivitate crescută aceasta poate fi în anumite situații un avantaj.
Exerciții de calmare auto, făcute de tine.
Stai liniștită pe scaun. Respiri liniștit și adânc și te concentrezi pe actul respirației, pe corpul tău, pe nări, pe mișcarea diafragmei.
5-15 minute dimineața la prânz și seara. timp de 3 luni minimum. Apoi când te excită nervii să plângi, te concentrezi pe respirație, și respiri așa. Tensiunea va scădea și nu vei mai plânge.

| prietenimereu explică (pentru sadrian46):

Vă mulțumesc enorm de mult, o să încerc așa cum mi-ați recomandat va mulțumesc din suflet

5 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Poate esti mai sensibil/a si de asta. Trebuie sa inveti sa iti controlezi mintea sa nu mai devi sensibil.

| prietenimereu explică (pentru Sofer):

Mersi de raspuns dar incerc mereu încerc să mă abțin și totuși într-un moment dat buhnesc în plins

| Sofer a răspuns (pentru prietenimereu):

Nu e bine sa ti in tine ca iti faci rau. Mai bine reactionezi zicand ceva si poate te vei simti mai bine.

| prietenimereu explică (pentru Sofer):

Știu pai de aia zic nu pot am nevoie de ceva să încetez asta