| Antonia_Mocanu_1995 a întrebat:

Buna dimineata. Parca vad, cand s-o termina cu toata nebunia asta, stand scris mare cat casa pe burtiera aia la stiri pe toate programele: "Corona nu a existat! A fost o strategie de interes politic pentru a baga panica in omenire!" Voi ce credeti?

76 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu cred ca tu ar trebui sa mai gandesti si cu capul tau, nu numai cu Facebook! Mai citeste si altceva decat cartile de "dezvoltare personala".
Hai sa-ti mai dau un scenariu de rumegat: aia toti care au murit au fost atinsi de o epidemie de sinucidere in masa! Ce zici de asta?

| RAY a răspuns:

Exista selectie naturala, virusi microbi ne pun sistemul.imunitar la incercare,fara ei viata nu ar fi asa cum este ma refer la complexitatea vieti,suna dur,inuman,imoral dar suntem produsul evolutiei,nu putem fugi de ia, cei batrani mor pentru ca numai reprezinta un interes, asta e valabil la orice specie de pe pamant, dar si tineri mor, practic depinde de genele mostenite si de mediul in care traiesti, un copil supus microbilor, virusilor va avea un sistem imunitar pregatit pentru orice

| Violleta2022 a răspuns:

Explica-mi si mie acum, daca spui ca "corona nu a existata' mortii aia care au fost dusi si arsi la crematoriu, erau din cei care s-au prefacut, sau cum?
Despre ce interes politic vorbesti tu aici, international?
Ca sunt sute de mii de cazuri de infectati, zeci de mii de morti in lume si tu bati campii cu "baga panica in omenire"?
Trezeste-te mai fata, pana nu iei coronavirus, ca-i mortala!
Stati in casa si protejati-va, ca nu-i de gluma!

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Violleta2022):

"pana nu iei coronavirus, ca-i mortala" i-auzi ma la ea laughing E un virus nou si corpul nu stie cum sa se apare din acest motiv avem nevoie de asistenta medicala... Daca iei odata covrig 19, a doua oara iti trece de la sine.

| Elena31Eleonora a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Dacă era mortală, nu cred ca se mei vindecau atâtea mii de persoane in China.

| Elena31Eleonora a răspuns (pentru Elena31Eleonora):

App in Ro s au vindecat 64 de pers.

| Elena31Eleonora a răspuns (pentru Elena31Eleonora):

Va imaginați? 64 (vindecați) vs 2 (morți)

| Violleta2022 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Du-te de te culca, ca bati campii!

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu intelegi ca e virus nou si corpul nu stie sa se apare? Plus ca cei care au murit sunt doar batranii ori aveau alte afectiuni. 10 mii de oameni au murit de la inceputul anului de covid19, adica foarte putin. Nu mai zic cati s-au vindecat... In fiecare zi mor 25 de mii de oameni de foame, pe aia nu ii mai vede nimeni?

| Violleta2022 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Nu au murit doar batranii, desii sunt majoritate, au murit si oamenii mult mai tineri.
Stati inchisi in casa, protejati-va daca sunteti tineri, ca aduceti virusul acasa si va omorati parintii si bunicii!

| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza unor ca tine nu se va termina prea curand cu virusul asta, fiindca ignori cele mai elementare masuri de prevnire a contaminarii si vei ajunge sa te infectezi si sa transmiti virusl celor de acasa.
Nu poti sa crezi ceea ce se inatmpla chiar azi, langa tine si nici miile de morti nu te impresioneaza fiindca nu ai capacitatea intelectuala, sa discerni ceea ce vezi si auzi.
Mai rau este ca-n inconstienta ta, crezi ca tu nu vei lua virusul, deoarece nu exista, ca-i minciuna, dar cand ti se va intampla, probabil va fi prea tarziu pentru parintii si bunicii tai, care sunt deja bolnavi si posibil sa moara.
Nici nu ma mir cat te duce capul, daca ai premiat raspunsul unui copil de 11 ani (asta dupa ce a jignit toti userii de pe forum).

| Violleta2022 a răspuns:

Este un virsu moratal ia de citeste presa, sau uita-te la televizor, sa vezi cum sunt afectati cei cu sistemul imunitar slab.
Sunt afectati in principiu batranii, dar sunt si copii care sunt afectati.
Uite aici un articol aparut ieri dimineata, o fetiat de 12 ani, in America...
https://7news.com.au/......e-c-757760

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, nu exista. Aia 11.000 de morti doar s au plictisit de viata si ai zis meh... Plec.

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru suntserios):

Aceia au murit de oricare alte boli pe care le aveau sau de batrani ce erau. Adica de moarte buna

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru suntserios):

Politicienii si supermarketurile ca dupa aia sa se scumpeasca totul in favoarea lor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii ca pentru mesaje de genul asta se poate face puscarie in perioada asta in care e stare de urgenta decretata nu?

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Sper sa inceapa sa aplice, cat mai repede. Sa bage repede vreo zece la racoare, sa isi de seama si romanii de seriozitatea vietii.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Aici ai dreptate, nu are dreptul sa incurajeze oamenii sa nu se protejeze, sa nu stea in casa, ca poate unii se ia dupa el, el le zice ce vor sa auda oamenii de fapt.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si in inteligenta ta toate guvernele lumii s au vorbit ca sa ne prostească pe noi nu. Eu nu stiu cum poti scoate asemenea tampenii pe gura. Ca sa nu mai zic ca nu intelegi baza economie si anume consumul. Cum poți emite o teorie in care spui ca supermarketurile vor sa darame economia ca sa mărească preturile. Pai cine rahat cu perje o sa mai cumpere si cu ce cand milioane de oameni isi vor pierde locul de munca?
Multi idioti in gândire a scos la iveala pandemia asta

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru suntserios):

Le ieftineste acum ca sa le scumpeasca dupa

| suntserios a răspuns (pentru Antonia_Mocanu_1995):

Deci, cum ar veni. Preturile scad, apoi cresc adica ajung la nivelul dinainte de pandemie, doar ca datorita crizei puterea de cumparare va fi cu 30% mai mica. Inteligenta gandirea ta. Daca nu ai
notiuni economie de baza, abtine-te de la te face de cacao. Si repet, multi tampiti scoate la iveala situatia in care suntem

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru suntserios):

Cum zici tu.

| suntserios a răspuns (pentru Antonia_Mocanu_1995):

Normal ca e cum zic eu, ca tu nu ai argumente ca sa fie cum zici tu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părerea pocăiților. Nu mai merită să te uiți la televizor.

| Drimmero a răspuns:

Exista, a luat amploare prin oameni, prin interactiunile dintre ei. Nici eu nu credeam la inceput, prin ianuarie cand era doar un mizilic,, dar din moment ce s-au inchis toate e clar nu prea e de joaca.

Unii o ridica la rang de calamitate, nu e nici pe departe, e doar o problema devenita serioasa treptat.

| Mosotti a răspuns:

Ma esti destept tu, uite eu la varsta ta nu stiam mare lucru, sincer spun! Esti pe aproape, nu trebuie sa-ti fie frica ca eu am dat un scenariu mai aproape de adevar si mai amanuntit, se aseamana cu al tau 90 %.
Virusul exista, ca doar nu sunt oamenii aia la terapie intensiva daca nu le era rau, nu erau tampiti sa se duca, zic chiar la noi.
Dar uite ca nu m-am gandit ca nr de morti ar fi fake, despre asta nu am spus. Poate sa fie, nu stiu exact, insa in china nr este corect clar, ca acolo nu au influenta SUA, marea finanta (bancile si proprietarii).

Nu mai repet amanuntit, dar interesul zic eu a fost de prabusire a economiei asa cum si crizele sunt provocate (dee aia urca, apoi pica, asta e motivul, de aia exista acest ciclu de fapt), pentru ca unii smecheri si f bogati cumpara multe pe nimic, ca multe firme dau faliment, unii vand proprietati ieftin, si asa mai departe. Dupa aia totul isi revine, valoarea a ce au luat urca mult si au ramas cu ele, restul cu degetu` in gura si cu niste bani putini dar si fara valoare buna.

SUA a infuzat 1000 de miliarde pe piata bani, i-au tiparit la imprimanta cum s-ar zice, nu au acoperire in aur. Si cu aia ei cumpara tot ce se poate. Adica tu iei hartii fara mare valoare, aia iau aurul, casele, terenurile, fabricile. Si dupa aia o sa vezi inflatie, o sa vezi ca, cu bani aia cumperi mai putinel asa.

| Mosotti a răspuns:

O chestie inteligenta ai adus in discutie. I-am raspuns lui Elena31Eleonora despre ce este vorba, sa citesti daca vrei. Pe scurt interesul este economic sa pice tot, dar si sa faca panica ca sa iasa haos. Virusul exista.

| Elena31Eleonora a răspuns (pentru Mosotti):

Scz pentru detalii, dar maidegraba interesul este un al 3 lea razboi mondial, voi nu vedeți? Si apropo. In Ro. Nu este epidemie de corona. Este epidemie de panica. Mai gândită si voi si mai analizați cu capul vostru totul. Hmmm... Oare cum a ajuns acest virus tocmai din ITALIA in CHINA?

| Elena31Eleonora a răspuns (pentru Elena31Eleonora):

Scuze, din China in Italia

| supadeceapa a răspuns (pentru Elena31Eleonora):

Oamenii circulă, virusul a ajuns în toate țările, nu doar acolo, că de aia se numește PANDEMIE.

PANDEMÍE = Epidemie care se extinde pe un teritoriu foarte mare, cuprinzând mai multe țări, continente.

| Mosotti a răspuns (pentru Elena31Eleonora):

Ai zis foarte bine si de data asta, doar ca nu s-a reusit un al treilea razboi din cauza bombelor nucleare care mentin echilibru, tocmai de aia s-a apelat la acest "razboi". Virusul a ajuns din china in Italia, venisera doi chinezi din zona afectata parca, si la ei sistemul nu e ca la noi, daca ai o problema pana ajungi sa fi asistat in spital dureaza, nu e ca la noi ca te duci si gata, de aia Italia a ajuns in halul asta.

Daca nu erau nuclearele aveai al treilea razboi prin anul 2000, cam atunci era programat. Am zis colegului suntserios tot aici de ce s-a dorit asta, poti citi, sistemul capitalist crapa, asa ca, pentru a nu-si pierde mai marii lumii banii, pozitia, trebuie facut asa macar sa mai amane putin caderea.

| Mosotti a răspuns:

Nu e bine ce spui, nu exista fiecare corp reactioneaza diferit, da, unu mai sensibil moare, altul nu, asta e corect, dar simptomele sunt la fel, ca si la gripa normala, toti fac febra, altfel nu e gripa, la toti le e rau daca febra e prea mare.

Ai dreptate, presa mars acasa, ca a innebunit lumea, a panicat de nu se poate, a inflamat totul, au exagerat, ce trebuie sa spuna ca au murit 10, 12, 20?! Taci domne din gura, zi doar cum ne protejam, zi ca e periculos, pune restrictiile sa zic, dar nu bate toba cu prostiile.
Desi restrictiile prea dure duc la a face praf economia, dar asta e.
Ca isi revin intr-o saptamana tot tinerii poate ai dreptate, sincer eu nu stiu asta. Dar este vorba si de ceilalti mai in varsta, na, ai mama, ai bunici, nu iti convine sa se duca.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Zi-le asta celor din Italia sau din Spania. Si incepind de azi si celor din Romania care au pierdut si vor mai pierde membri ai familiei din cauza ei...

| Simpatic a răspuns:

Daca nu exista atunci de ce mor italienii pe capete?
Numai crede toate prostiile astea propagandiste si antipropagandiste, s-au trezit acum unii destepti sa zica ca acest virus nu exista? niste imbecili!

| Simpatic a răspuns:

Nici planetele Saturn sau Venus nu le vezi, exista sau nu?
Lasa logica asta depasita cu" nu vad nu exista" caci nu-si are rostul.
OMS tine niste evidente si are antene peste tot, pe ei nu i-ar putea pacali cineva cu morti in plus, in minus poate dar sa spui ca au murit mai multi decat sunt...NU. China procedeaza invers, ei nu declara exact cati mor, la ei a stagnat si mortalitatea si nr imbolnavirilor pe bune?

| anonimg a răspuns:

In privinta aceasta eu sunt Toma necredinciosul.
Oricum, eu ma protejam si inainte si o fac si acum.
Dintotdeauna am urat lipsa de igiena; dintotdeauna am folosit sapun antibacterian si nu cumparam altfel de sapun; dintotdeauna folosesc servetele umede antibacteriene; dintotdeauna stergeam manere usilor cu astfel de servetele; dintotdeauna am pus cu sila mana pe carucioarele de la supermarket si pe barele din autobuz (daca vedeti pe cineva ca se tine de cele mai de sus bare, acela sa stiti ca sunt eu happy ).

Oricum, in media n-am vazut nici un om mort de coronavirus; nici macar vreunul bolnav. Voi ati vazut?
Daca ati fi citit Biblia ati fi vazut ca cineva are de castigat: persoane politice, religioase, si acela care sta in spatele lor far ca ei sa creada in existenta acestuia.
"Caci taina faradelegii a si inceput sa lucreze; trebuie numai ca cel ce o opreste acum sa fie luat din drumul ei.
Si atunci se va arata acel nelegiuit pe care Domnul Isus il va nimici cu suflarea gurii Sale si-l va prapadi cu aratarea venirii Sale." (2Tesaloniceni.2:7,8)
Dar lucrurile sunt tinute sub control de Dumnezeu, si de aceea nu trebuie sa ne ingrijoram de nici o nenorocire. "O mie sa cada alaturi de tine, si zece mii la dreapta ta, dar de tine nu se va apropia. (Psalm.91:7)
"Caci asa vorbeste Domnul ostirilor: [...] "cel ce se atinge de voi se atinge de lumina ochilor Lui."" (Zaharia.2:8)

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Tu vroiai sa vezi bolnavii la tv? sau cum spanac vine asta?

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Da, trebuiau văzuți la tv. Păi i-a arătat pe aceia de la colectiv fără carne pe oase, și nu îi arată pe aceștia.
Nu este normal ca să nu-i arate, sau măcar să le i-a un interviu. Nici presa nu a zis că a fost împiedicată. Se puteau lua masuri de protecție.
Nu zic că nu ar exista acest virus. Dar oamenii trebuie să știe mai mult decât măsurile de protecție și de manifestare a acestuia. Ori imediat de la febră sunt intubați.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Ai vazut imaginile din Italia? Ca circula peste tot. Ai vazut interviuri cu vreo 2 vindecati ca apar peste tot. In rest e dreptul pacientului sa nu i se faca publica starea si identitatea

| anonimg a răspuns:

"Cel ce pedepseste neamurile s-ar putea sa nu pedepseasca, El, care a dat omului pricepere?" (Psalm.94:10)
"Ce as putea sa fac, cand Se ridica Dumnezeu? Ce as putea raspunde cand pedepseste El?" (Iov.31:14)

| Frank51 a răspuns:

rolling on the floor

| minrest a răspuns:

Pentru ca esti stricata de mica. Ce spui tu este ca statul Italian minte ca mor sute de persoane pe zi; asta ca sa isi distruga economia singuri, sau de ce? Italia e in carantina, pagubele sunt uriase. Iar cifrele sunt date de catre Italia, tot de Italia sunt luate si toate masurile. Argumentul tau este ca mor prea multi, ca sa fie adevarat; da, este o pandemie, de asta trebuie sa o oprim, nu sa mintim ca este o conspiratie si o crima de stat. Ce spui tu este ca statele occidentale sunt dictaturi. Dusmanesti democratia de mica, vad.

| supadeceapa a răspuns (pentru minrest):

Ea spune că mor prea mulți oameni în fiecare zi și o să rămână fără populație, încă n-a aflat că mor zilnic oameni din tot felul de motive, dar se și nasc tot atâția laughing

| minrest a răspuns:

Daca ai fi crezut ca traiesti intr-un stat autoritar, intr-o dictatura care poate sa minta pe o scara asa larga, fara sa se teama ca e desmintita, nu ai fi avut curaj sa afirmi asa ceva; dar tu stii ca nu risti nimic, si asta dovedeste ca nici tu nu crezi ce afirmi. Sa iti fie rusine, citesc oameni slabi de inger si nu se feresc de contaminare.

| minrest a răspuns:

Nu este subiect de gluma.

| Apokales a răspuns (pentru minrest):

M-am saturat de idioti care cred ca e o farsa, ca cineva si-ar da de pamant economia. In China unde a izbucnit nebunia, dictatura se clatina, de ce ar face un dictator asa ceva? Cat de prost sa fii sa pui botul la asa ceva?!

| minrest a răspuns (pentru Apokales):

Ai dreptate.

| minrest a răspuns:

Daca tu crezi ca Italia exagereaza epidemia, ca sa isi ruineze economia, bravo tie. Mor mai mult de 600 de oameni pe zi in Italia, in vremuri normale; moare un om la 50 de secunde, si se naste un om la fiecare minut. https://en.wikipedia.org/......s_of_Italy Cei care sunt raportati ca morti de covid19, erau testati din timpul vietii; mara majoritate se vindeca, mor pacienti in varsta care au si alte boli.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

''COVID-19 reprezinta o problemă serioasa, potential mortală, cu mult mai grava si contagioasa decât gripa sezonieră și cel mai grav pericol pentru sănătatea publică din timpul vietii noastre"
- doctori, epidemiologi, DSP, imunologi, specialisti in boli infectioase, experți în domeniu.

"Conspiratie mondiala, toată lumea a înnebunit, e doar o raceala"
Antonia, pune unghii cu gel, se uita la telenovele turcesti.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Că ești prăjită. Italia are o populație foarte bătrână, e normal să explodeze cazurile acolo, de aia sunt atâtea romance plecate, să spele babe bolnave la fund.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

1) Oamenii călătoresc, știai?
2) Nu.
3) E peste tot, ți-am mai explicat că e pandemie, acolo a făcut doar mai multe cazuri pentru că sunt mai mulți bătrâni.
4) Trece de la sine, ca răceala, ai fi știut asta dacă ai fi citit. Doar persoanele cu probleme de sănătate au nevoie de asistență.

Ce naiba cauți la 11 ani pe Internet? N-ai părinți?

| Ineys a răspuns:

Cred ca un doctor te poate contrazice aici si poate sa iti aduca dovezi cum ca pacientul a murit datorita virusului. Familia coronavirus exista cu mult timp inainte sa inceapa toata nebunia asta.
Cum zice si wikipedia ( https://ro.wikipedia.org/wiki/Coronavirus ) e o subfamilie a coronaviridelor ( https://ro.wikipedia.org/wiki/Coronaviride ).

Citeste cu atentie pe acolo si o sa vezi ca virusul asta e foarte vechi.

| Apokales a răspuns:

Politicienii sunt mana in mana cu virusul, toti niste hoti. Virusul ii omoara pe cei batrani, iar politicienii pastreaza toti banii alocati pentru pensi, daca mai omoara si pe cei cu handicap ii pastreaza si pe aia, iar virusul este lasat in pace sa isi faca treaba, precum traficantii de carne vie despre care nu vorbim nimicwinking.

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Oare voi astia care aruncati cu teorii asa ale conspiratiei aveti un gram de logica inainte sa scrieti ce scrieti?

Adica, tu personal te ai gandit ca banii alocati pentru pensii sunt o mica farama din miliardele de euro ce vor fi cheltuiti de stat pentru a redresa economia? Sunt foarte curios cum a socotit mintea ta luminata treaba asta de ai scris o

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Nu m-am gandit si nici nu am scris in serios. Fii serios! Cine ar crede ca virusul a fost "eliberat"?!

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Normal ca nu te ai gandit. De ce sa o faci.

| Superior a răspuns:

La ce ai scris aici...
ma doare capul.

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru Superior):

Nu te pune nimeni sa citesti

| Alexuţ02 a răspuns:

Corona virus există, dar în România nu este așa de avansată cum este n Italia, șamd.
Am cunoștințe în Italia cu, care țin frecvent legătura și îmi mai spun ce se întâmplă. Este cât se poate de real, doar că la noi la români nu este așa avansat cum este la ei.