| Thecurious a întrebat:

Buna, din ce in ce mai multi indivizi devin vegani. In Romania, moda nu este atat de raspandita ca in Vest, unde face furori.
Am vazut ca cei de varsa a doua si pe tineri ii doare la "bașcheți" de alimentatie sanatoasa, insa batranii par ingrijorati.
Dumneavoastra luati in serios avertismentele?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Noi vanam sobolani si mancam frunze din copaci, desi suntem si vegetarini http://youtu.be/06Kdds6ozSA?t=158

| doctorandus a răspuns:

Pornesti de la premiza nedovedita ca veganii ar fi mai sanatosi decat restul. Asculta-i pe vegani cum discuta problema: http://www.youtube.com/watch?v=5ibPqDPEF4U

| relian a răspuns:

Sa inteleg ca animalele carnivore is bolnave,ca au o dieta numa cu carne?laughing
Batranii par ingrijorati pentru ca atunci incep ei sa scartielaughing aud una alta pe la tv si pun botu,cred ca daca mananci iarba devin iar tineri cum au fost laughing
Orice organims ar fi,indiferent c e ai consuma,cand ajungi la o anumita varsta incepe sa se simta,uzura,sistemele cad pentru ca ceea ce le facea sa functioneze f bine sau uzat,nu se mai regenereaza celule la fel,deci intr-un cuvant scade productivitatea muncii laughing indiferent ce faci spre mai bine sigur nu mergi laughing iar daca te-a durut la bascheti cand erai tinar,acu degeaba incerci tu sa dregi cu iarba,poate cu iarba din aia ce se fumeaza laughing dar nici cu aia nu mai faci nimic.
Nu ma refer sa nu maninci carne cand esti tanar,ma refer cand esti tinar sa nu faci excese la orice,la bautura,la mancare,la efort la orice.
Daca ramai moderat atunci cand vei avea ani destui organismul va functiona normal pentru varsta aia, iar daca ai facut excese o sa functioneze ceva mai naspa, adica ai grabit nitel drumul spre prapastie laughing.
Chestia cea mai importanta tine de fapt de cum esti fabricat, de cum esti genetic facut.
Asa poti sa fii moderat sau f atent toata viata si sa te duci rapid, asta pentru ca ai mostenit destule rele de la parinti.
Poti maca carne dar nu sa te faci cat china, poti sa bei dar nu sa vii mereu pe 12 carari acasa si asa mai departe.

Alimentatie sanatoasa cei aia? Alimentatia sanatoasa este cat bagi in gura, ca de bagat chestii necomestible sigur nu baga nimeni, nu am vazut pe nimeni sa se otraveasca singur, sau sa bage pamant in gura laughing
Era cineva pe aici care spunea, amemricanii consuma tot felul de rahaturi dar is mult mai sanatosi decat altii laughing si asa este.Rahaturile alea is alimente,alea nu dauneaza organismului,ca de ar dauna nu ar mai fi aprobate spre vanzare si consum.
Americanii aia de f demult au mers la medici,au avut grija cand s-a intamplat ceva,au luat masuri,asa ca dupa x generatii oamenii au iesit ceva mai normali laughing ma rog aia care au grija de ei.

Specia umana este bolnava pentru ca asa a ales ea,nu ca nea imbolnavit cineva,noi am ales sa fim asa vara sa ne dam seama,uneori lasand de la noi,alteori aproband si asa mai departe.
Dar ca si specie care gandim trebuie sa dam vina pe altcineva pentru ce noi singur ne-am facut,dam vina pe plante,pe ce mancam si asa mai departe.
Marea problema a umanitatii este de natura genetica nu de mancare nu de alte povesti.
Suntem rezultatul perpetuarii unor gene,unor,sau si a unor calitati slabe,a unor rele sa le zicem asa,pe care noi le-am pastrat si le-am dat mai departe si continuam sa o facem si acum.

Atata timp cat nu exista un control al populatiei asa vom fi, poate si mai rau laughing sa exoste un control si care au boli genetice sterilizati cu forta laughing nu e nimic rau e ceva necesar, deja traim in comunitati si vrei nu vrei altundeva nu ai unde merge, deci nu mai se poate daca nu respecti regulile pleci in pustiu, ca nu mai ai unde laughing deci te supui ce spune legea, ori daca nu asculti te rezolvam noi.

Cam asa ar fi trebuie sa faca omenirea sa fim ceva mai sanatosi decat suntem acum.Ai nu stiu ce boala bagi plozi la greu, pai daca eu vreau plozi fac ce vreau, asa gandesc oamenii.
Unde pui ca plozii aia cad in spatele alora care muncesc, ce tiar fi daca ar cadea numa inn grija celor care iau facut.Asa ar fi logic, nu ai ascultat te dam la lei laughing toti aruncati in groapa cu lei.
Daca am fi fost asa cum nu am mai fi fost atat de ingrijorati laughing am fi fost ca animalele alea salbatice numa unu si unu, exemplare frumoase la orice varsta laughing

| Celcestietot a răspuns:

,,Dumneavoastra luati in serios avertismentele?'' -> asta suna ca si cum daca ai manca carne de vaca (de ex), te transformi in zombie sau ceva de genul :-)). Voi de mancare va puneti problema, serios? Vreti sa nu mancati carne (alt exemplu), pentru ca bietele animale "sufera", dar pentru un corp sanatos 0 sport. Asteptati sa vina minunea din cer si sa fiti sanatosi doar cu mancare. Noua secta - veganismul rolling on the floor!

| SG1995 a răspuns:

Alimentația sănătoasă tati nu înseamnă să fii vegan, decât dacă ești dobitoc crezi asta.
Alimentația sănătoasă, înseamnă să ai o dietă echilibrată, organismul uman nu are nevoie doar de iarbă și păpădie ca dobitacele, suntem o specie omnivoră, care necesită o dietă echilibrată și diversificată.