| xMelancholy a întrebat:

Buna din nou! De data asta am o mica problema legata de biologie. Diriginta este profesoara noastra de biologie si la ea iau numai 7 in teste, pentru ca ea ne asculta doar punandu-ne intrebari, apoi nu pune si nota. Iau printre cele mai mici note din clasa, si nu e vorba ca are ceva cu mine, chiar deloc. La ultimul test am invatat 2 ore, am citit si din carte si tot 7 am luat. Nu mai stiu cum sa procedez ca sa invat mai bine, nu ma pot impaca cu ideea ca biologia o sa imi strice media generala. Niciodata nu am reusit sa iau 10 sau macar 9-8. 50 in teste, desi ne pune sa raspundem la niste intrebari, doar atat. In clasa anterioara am avut si media 10, dar la teste luam note mai mari. Nu stiu ce s-a intamplat cu mine anul asta, invat cat pot. Ce sfaturi imi dati ca sa invat mai bine?

Răspuns Câştigător
| Tweetymrrr a răspuns:

Probabil este ceva în neregulă cu tine. Dacă spui că anul trecut aveai 10, înseamnă că fie nu'ţi place capitolul pe care'l studiezi semestrul ăsta, fie te'ai schimbat tu. Ideea este să repeţi mereu cam 10, 15 minute înainte de oră şi să fii insistentă, poate o să'ţi pună o notă bună. Dacă nu, resemneză'te. Poate te implici prea mult şi te stresezi degeaba.
Succes!