| Steffana a întrebat:

Bună, dragii mei!
Vreau sa va spun ca am avut un cont vechi de aproape 2 ani, cu 30 k urmăritori... Cu câteva săptămâni în urma mi-a fost dezactivat contul. Mi-au cerut sa le trimit o poza cu buletinul, le-am trimis. Au trecut săptămâni și contul nu mi-a mai fost activat! Recent mi-am creat altul nou de pe un alt telefon nou. Mi-au cerut iarăși să-mi confirm contul pentru a le demonstra ca sunt o persoana reală! Le-am trimis un clip video cu mine... După câteva zile mi l-au dezactivat și pe ăsta. Va rog, ajutați-mă! Ce să fac? Contul acesta creat nou. Dacă le-am trimis un clip video cu mine precum sunt reala oare mi-l va reactiva? Am nevoie de ajutorul vostru. Va rog! Mulțumesc

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De obicei, ei trimit răspuns imediat, ori in maxim 24h, după ce ai făcut dovada identitatii. Se pare că, in cazul tau, problema e mult mai complicată, deoarece ei ți l-au suspendat definitiv si a stopat orice tentativă de a-ti crea un altul Au mai fost persoane in situatia ta, aici pe site, si orice incercare de a-si crea un alt cont a eșuat. sad
Motivele doar tu le știi, ei sunt destul de stricți, nu permit abateri grave si constante, de la regulament.Penalizarile sunt blânde la inceput, urmand a fi din ce in ce mai dure, dacă se repetă greșelile. Iar, dacă ai instalat si vreo aplicatie specială, pentru a creste audienta si interactiunea paginii, cu scopul de a obține like-uri si urmăritori, atunci au considerat că s-a incalcat grav regulamentul, folosindu-te de aplicatii piratate.

https://cristivasile.ro/de-ce-va-poate-fi-dezactivat-contul-pe-facebook/

Nu stiu daca foloseste la ceva, faptul că le-ai trimis un clip video cu tine. Mai important era ca datele tale din cartea de identitate, să corespundă intocmai cu datele din formularul de inscriere pe Facebook (nume complet, data/anul nasterii). E de ajuns ca o singură cifră să nu corespundă, fiindcă ei il vor considera automat, un cont fake.

| Steffana explică (pentru floresdemayo):

Totul a fost ok. Dar dacă îți creezi alt cont nou ar trebui să ți-l aprobe! Iar dacă încalci regula și pe acel nou cont sa te penalizeze iarăși. Cum pot vorbi cu un moderator de-al lor? Cum pot afla numele celor care lucrează pentru Facebook?

| floresdemayo a răspuns (pentru Steffana):

E politica companiei, fac ce vor ei. Profită și de faptul că au milioane de utilizatori si isi permit să elimine din conturi, fără să li se simtă lipsa. Degeaba aș ști numele unui moderator de la Facebook ( pe net, daca ii cauti, vei gpsi si cateva nume), dar nu iti va folosi la nimic să te adresezi unuia, care nu te cunoaște (i te poti adresa și lui Mark Zuckerberg, fiindca e fix acelasi lucru, pierzi doar timpul scriindu-le si poate, in cele din urmă, si speranta), fiindcă ei sunt o echipă imensă, parcă au peste 50.000 de angajati (ingineri software, o echipă intreagă care se ocupă de investigarea rapoartelor utilizatorilor (the abuse department), o alta care se ocupă de securtiatea datelor, de problemele tehnice etc
De ex, sunt unii angajati care elimină din start o imagine inadecvată, in timp ce altii o consideră normală si spun că nu incalcă regulile siteului. Deci depinde pe mâna cui pică acel raport, ține (și) de noroc. Și cât de "open mind" este cel care face verificarea...

| Steffana explică (pentru floresdemayo):

Dă-mi te rog un nume de al unui moderator de a lui Zuckerberg, te rog! Aș scrie cu mari insistente despre problema cu care ma confrunt... Poate îmi va citi mesajul și ma va ajuta. Sincer, astăzi mi-am creat un cont nou, după nici 5 minute mi l-au dezactivat? oare de ce? Ca îl are pe celalalt în revizuire și poate mi-l va deschide? Help!

| floresdemayo a răspuns (pentru Steffana):

"oare îl are pe celalalt în revizuire și poate mi-l va deschide?"

Sincer, nu prea cred. Mai degrabă, te-au pus pe lista neagră.

Îți dau și lista cu o parte a angajaților din compania Facebook:

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Facebook_employees

http://www.businessinsider.com/......hem-2011-7