Întrebare recomandată | Gigea21224 a întrebat:

e adevărat că dacă mâncăm puțin si des slabim? Cam de 5 ori pe zi? E adevărat că mancatul puțin și des accelerează metabolismul?

Răspuns Câştigător
| Kiki20098 a răspuns:

Daca mananci de exemplu de 2 ori (de putine ori)pe zi si manaci extrem de mult foarte foarte mult la mese, o sa te ingrasi. Insa daca mananci putin si de vreo 4-5 ori pe zi, Nu slabesti insa nici nu te ingrasi, ca o balanta.Insa e bine sa mancam des si putin cel mai important dimineata mancam bine in rest mancam putin daca nu vrei sa te ingrasi.

16 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Depinde de organism.Eu zic că mâncatul seara este dăunător, deci cred că asta este cheia slabitului.

| Ririru a răspuns:

Nu.
Asa e normal sa mancam, 3 mese principale si 2 gustari intre ele. Automat nu mai mananci o gramada daca ai si gustarile. E adevarat ca slabesti daca mananci sanatos cat de cat, nu-ti recomand diete, dar iti pot da niste exemple de farfurii pentru a te ghida:
https://www.facebook.com/pg/bodybymiha/photos/?ref=page_internal

| Mayar a răspuns:

Eu mananc de 2-3 ori pe zi si am reusit sa slabesc. Nici nu am chef sa tot mananc din 2 in 2 ore.
Dar daca la altii a functionat si mancand mai des, inseamna ca merge si asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iata cateva beneficii asupra sanatatii ale acestei abordari:
-Prin gustari intre mese, eviti supraalimentarea la mesele principale (adica nu iti umfli stomacul si nu simti senzatia de prea plin dupa masa)
-Ti poftele nedorite sub control. Nu mai trebuie sa te gandesti cand va fi urmatoarea masa, caci vei avea o gustare.
-Ai sansa de a consuma alimente pe care probabil nu le-ai consuma la mesele principale (miez de nuca, nuci caju, maigdale, mere etc)
Specificatii, care vin la pachet cu aceasta abordare:
-Ai grija ca gustarile sa fie sanatoase. Decat sa mananci stixuri, mai bine mananci mai bine la maicul dejun.
-Incearca sa-ti iei cat mai multi nutrieti din ele. Adica sa aiba o valoare nutritionala bogata.
-Incearca sa nu aiba mai multe calorii ca mesele principale, adica sa fie doar gustari.
Este bine sa-ti calculezi caloriile pe zi. Eu asta fac. Si depinde de cum ma simt in ziua respectiva: daca simt ca mi-e pofta de o gustare, iau un mar / morcov / castravete / o felie de pepene / un ardei rosu etc. Daca nu, nu iau. Nu trebuie sa ne simtim obligati sa luam sau sa nu luam gustari, totul depinde de ce ne cere organismul pe moment. Important e ceea ce mancam si cat mancam. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| MagicOneT a răspuns:

Doar mituri...

| Koalass a răspuns:

Nu

| Alexxxaa1010 a răspuns:

Este adevarat! Orice nutritionist recomanda asta. DAR, exista un "dar", nu poti sa mananci orice, spre exemplu degeaba mananci putin si de 5 ori pe zi, daca mananci sarmale! Trebuie sa ai o dieta echilibrata, bogata in fibre, vitamine. Multe cruditati, fara prajeli. Poti sa mananci si de 10 ori pe zi, dar putin, cu limita si mancaruri fara grasimi, cu putine calorii. E adevarat ca accelereaza metabolismul, arderea grasimilor, insa este nevoie si de sport si multa, multa apa.

| Tigrrr a răspuns:

Cum sunt acum update-urile de la Apple, nu.

| Marieta_Roxana_2000 a răspuns:

Nu intotdeauna!

| AntiUrs a răspuns:

Da, este adevarat.

| genan a răspuns:

Dca mananci putin si des o sa slabesti sigur.

| Costy2015 a răspuns:

Salut.
Ca să slăbeşti nu e neapărat să nu mănânci, degeaba nu mănânci dacă stai numai în cameră, în pat sau pe un calculator.
Mănâncă mai mult dimineaţa, după masa să mănânci cât de cât şi seara mai puţin.
Şi încearcă să faci sport sau măcar să te plimbi cel puţin 30-60 minute pe seară.

| Denisa1988 a răspuns:

Clar nu. Vrei sa slabesti? Fa sport, bea multa apa, elimina dulciurile si painea, adopta o atitudine pozitva si optimista, bucura-te de viata, nu te infometa si nu tine diete tembele. Corpul stie bine ce are de facut.

| Sima_Danut_1993 a răspuns:

Nu,doar daca ti dieta si vei face sport atunci poti adauga si consumul mai putin daca doresti tu. Eu unul iti recomand sa mananci iute deoarece este recomandat pentru o ardere mai rapida de grasimi si de eliminarea toxinelor si multe altele.

| freestay a răspuns:

Saltu da este adevarat ca daca mancam des si putin putem sa slabim.E bine sa mancam de 5 ori pe zi 3 mese si 2 gustari.de asemenea e foarte impostant sa fim atenti la calori si sa nu mancam fructe dupa masa de pranz.Pentru slabit e bine sa ai o dieta care sa fie cu multa mancare sanatoasa si sa o combini cu sportul pentru efecte mai bune si mai rapide

| UnAltOm a răspuns:

Dacă mănânci puțin și la un moment dat se ivește o ocazie și mănânci mai mult, corpul, va depozita tot ce mănânci în plus față de mesele zilnice și așa vei ajunge sa te îngrași.