| Curious2 a întrebat:

Buna, este posibil ca limba chineza sa devina limba de circulatie internationala?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e deja? cel putin prin Europa mai toate muzeele au deja si traduceri in chineza

| Celcestietot a răspuns:

Buna, nu cred asta.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu.
Chineza abia daca se preda in scoli americane, plus ca este extrem de complicata prin alfabetul diferit.

| Curious2 explică (pentru LPCTSTR):

De unde stii ca abia se preda in scolile americane?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Curious2):

Pentru ca m-am uiat recent la un nene american de 30 de ani si, coincidental, vorbea ceva de chineza cum ca noi dam numele culorilor. Vorbea de maro, care este, de fapt, portocaliu inchis. Iar apoi a zis nume de culori in chineza, caci a avut un curs de chineza in scoala.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu, este o limbă grea, îți ia câțiva ani buni să o înveți, de ce s-ar chinui toată lumea cu așa ceva când există limbi mai ușoare?

| Curious2 explică (pentru supadeceapa):

China este principala putere economica a lumii.
Cate lucruri / produse / cumparate de tine sunt "made in China"?

| Wr3nch a răspuns (pentru Curious2):

O fi putere economica, dar asta nu inseamna ca limba e populara. Dialectul mandarin e mai usor, dar tot e prea grea ca sa merite.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Curious2):

Pai asta este si problema, ei nu au altceva decat statutul de fabrica sau "principala putere economica".

Ce treaba are chineza cu China in discutia asta? Chineza e greu de invatat, de asta nu va ajunge niciodata o limba de circulatie internationala, cum ai ajuns sa corelezi chineza cu produsele "made in China"?