| Mara6392 a întrebat:

Bună! Eu aș vrea să merg la școala de piloti de avion. Din ce se dă examen pentru a intra?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Până ajungi tu să dai examen la școala aia, se schimbă toată legislația. Deci hai să mai vb peste vreo 3-4 ani

| dullcat a răspuns:

Pentru obtinerea ATPL-ului trebuie sa sustii examene la 14 discipline precum navigatie aeriana, legislatie, meteorologie, principiile zborului etc si sa ai cel putin 1500 de ore de zbor efectuate indeplinind mai multe criterii ( cross country, ore zburate in avion multi crew etc).