| anonim_4396 a întrebat:

eu sunt tatiana. fetita mea este nascuta in romania tatal ei este roman eu sunt basarabeanca noi nu suntem casatoriti am o intrebare:eu ca mama pot obtine cetatenie romana?

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Se obtine dar foarte greu, in primul rand trebuie sa faci dovada ca ai unde locui, iti trebuie intai sa ti se aprobe dosarul de la Politie, pentru cetatenie, apoi acest dosar va merge la Bucuresti la Ambasada, iar de aici este cale un pic mai lunga pana la dreptul de cetatenie, s-ar putea sa fie si mai greu pentru tine ca stai in concubinaj si nu ai dovada casatoriei cu un cetatean Roman. Cel mai bine este sa mergi la Politie si ti se vor da de acolo toate informatiile necesare.

| J7anine a răspuns:

Am o matusa basarabeanca, e casatorita cu unchiul meu prin 90 si ceva, au 3 copii si cu toate astea ea abia anul trecut a obtinut cetatenia... de ce si cum n.am idee, mai bine intrebi autoritatile direct.