| RorySan a întrebat:

BUNA.
Imi doresc sa invat limba engleza, dar nu am posibilitatea sa fac meditatii.

As vrea sa ma ajutati cu cateva site-uri si sfaturi.
Stiu ca engleza nu se invata peste noapte.
Bineinteles daca stiti.
Am nevoie urgenta.

Multumesc mult.

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Duolingo te-ar putea ajuta. Asistenta e in limba romana si cred ca asta poate fi un inceput. Are continut multimedia, pe intelesul tuturor. Incet, incet, vei invata bazele limbii engleze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Banuiesc ca ai un nivel de "incepator" sau "mediu" in ceea ce priveste cunoasterea limbii Engleze.
Deci, ai nevoie in consecinta de un "Ghid al incepatorului".La aceste ghiduri
se gasesc de obicei si CD-uri special concepute pentru a ajuta utilizatorul sa:citesca corect, vorbeasca corect, inteleaga un text audio.
De asemenea pe langa acest Ghid al incepatorului+Cd-ul mai ai nevoie de nelipsitul dictionar cu traducere:engleza-romana & romana-engleza si "tipar " de citire a cuvintelor traduse.
Iti recomand dictionarul de la editura "Niculescu"-intocmit de Georgeta Nichifor.

De asemenea poti descarca aplicatia Duolingo de pe Google Play este foarte utila pentru incepatori si este gratuita.

De asemenea scrie pe Youtube:"150 Expresii in Engleza Pentru incepatori"-incearca:
*sa le scrii pe un caiet
*sa le inveti(cum se scriu,cum se citesc,cum se traduc, sa le recunosti cand cineva ti le adreseaza)
*incearca sa formulezi propozitii cu cuvintele pe care le inveti

De asemenea mai poti viziona filme, seriale, documentare, animeuri ....in lb. engleza-care te pot ajuta.

Bafta!

| LuluOneMillion a răspuns:

Incearca sa vorbesti in engleza cu altii, si traduci pe google translate. De verburi si timpuri te prinzi la un moment dat, nu trebuie neaparat explicatii anume. Mai poti invata traducand melodii preferate, asa ai tine mai usor minte. Din filme, seriale. Eu pe net am invatat engleza si o stiu aproape perfect.