| byank1000 a întrebat:

imi place foarte mult limba rusa. mi se pare foarte interesanta si imi doresc f mult sa invat notiunile de baza! insa nu prea stiu cum. am invatat cateva litere insa alfabetul chiliric este f greu si chiar nu inteleg cum il pot invatat! care stiti rusa? va rog muuuuult sa ma ajutati si sa-mi explicati cum ati invatat acesta limba.

Răspuns Câştigător
| mark23 a răspuns:

Sall! Si mie imi place rusa si parintii mei stiu foarte bine, intra pe wikipedia si scrie limba rusa si o sa vezi ca o sa-ti apara toate literele, poate ti se par grele dar nu e chiar asa, scrie-le pe o foaie si incearca sa le inveti(poate ti se par grele deoarece "b" se citeste "v"etc.) si dupa ce poti citi, ia-ti un dictionar sau cauta pe net translator si asa vei invata rusa.Succes!

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Pe site sunt foarte multi useri din Basarabia care cunosc limba rusa foarte bine; observ ca unii dintre ei chiar folosesc litere chirilice atunci cand isi scriu nick name-ul.Incearca sa intri in legatura cu ei, sunt sigura ca te-ar ajuta. Daca nu ma insel este chiar o fata care-si spune Diana si scrie numele cu caractere chirilice.Incearca; altminteri nu am vazut niciun manual de invatare a limbii ruse, cel mult sunt cateva dictionare si un ghid de conversatie.Numai ca, pana nu inveti toate literele nu le poti folosi.Incearca sa urmezi sugestia mea.Basarabenii sunt oameni foarte amabili.Succes!

| fsorin96 a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa iti iei un prof sau dvd-uri de pe net gen rusa fara profesorwinking