| anonim_4396 a întrebat:

Buna,în martie m-am inecat cu o bucațica de carne, am fost internata în spital şi am facut analize şi mi s -a spus ca am tiroida şi amigdale.Eu simt ca un nod în gat de parca m-ar strange cineva,vreau sa menționez ca nu prea mananc pentru ca mi-e frica ca ma voi îneca din nou. Mi s-a recomandat sa merg la un psiholog şi am mers o singura data si voi mai merge, am şi anxietate,apoi am fost la un alt doctor am facut radiografie şi nimic. Mi-a spus tot aceeasi chestie ca am tiroida care nu este aşa mare şi ca nu am suficient calciu în mine. Acum iau nişte pastile, eu mereu simt ca am ceva în gat cand îmi ocup timpul cu ceva nu prea simt. Înghit de prea multe ori în sec şi cand mananc ma sufoc şi ma panichez foarte repede, nu ştiu ce sa mai fac, nu pot sa ma conving nici eu nici cei din jur ca eu chiar nu am nimic.Eu simt ca îmi ramane mancarea pe gât şi nu se duce, cineva cu aceeasi problema sau macar sa ştie cate ceva despre ce se petrece cu mine? mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

In primul rand, toata lumea are tiroida si amigdale. Ideea e daca ai tu vreo problema cu ele. Asta asa ca idee sa stii ca e normal sa ai organele astea.
Apoi, intr adevăr senzația de nod in gât poate fi și ceva psihic, dar poate fi cauzată si de reflux gastro-esofagian. Cum am pățit eu, de altfel. Dacă endocrinologul ti a zis ca esti ok, consulta si un gastroenterolog

| Valeennavoleena65 a răspuns (pentru Denisa0954):

Am facut analize şi nu mi-a ieşit aşa ceva decat ca am anorexie, amigdale şi disfagie poate fi şi ce ai spus tu oricum o sa mai consult mulți doctori, mulțumesc

| Denisa0954 a răspuns (pentru Valeennavoleena65):

Nu iese la analize. Reflux gastro esofagian e atunci când mănânci, iar la ceva timp dupa simti cum iti vine mâncarea inapoi, sau senzatie de arsura pe piept.
Si ti am zis "am amigdale, am tiroida" nu este o boala, nu e nimic patologic, e ca si cum.ai zice "am mâini, am picioare"

| Valeennavoleena65 a răspuns (pentru Denisa0954):

Da,simt şi asta, dar ce e rau e ca cand mananc simt ceva incomod în gat şi uneori simt arsuri şi am dureri abdominale dar asta doar cateodata

| Denisa0954 a răspuns (pentru Valeennavoleena65):

Păi si din cauza asta poate simti disconfortul in gât. Mergi la un gastroenterolog si ai sanse mari sa se rezolve