| anonim_4396 a întrebat:

Buna. La 13 ani aveam 42 kg si toti imi spuneau ca am 25 kg uda si ca sunt o schiloada. La 15-16 ani aveam 47 si tot la fel mi se spunea, asa ca incercam sa mananc cat mai mult sa ma ingras putin. La 18 am ajuns la 51 aproximativ dar inca mi se spunea ca sunt prea slaba si ca sa mai pun pe mine. La 20 am ajuns la 55 si imi spuneau ca parca ar trebui macar 1 kg sa dau jos. Acum am 21 si iarna asta am ajuns la 60.5 kg si mi s-a spus ca sunt grasa si ca acum chiar trebuie sa dau jos. Mi-am dat si eu seama ca am mancat exagerat de sarbatori si m-am pus pe facut sport si am ajuns la 57-58 kg. Sunt doar 2 kg dar eu sunt multumita de progresul meu. Insa, ajungand discutia la greutate mi-a spus cineva asa,, cate kg ai? 60 si cat?" M-am simtit atat de aiurea. Cand eram mica eram considerata anorexica iar acum sunt considerata prea grasa. Oricum as fi niciodata nu e bine. Am uitat sa spun ca de la 15 ani am inceput sa fac sport, dar doar pentru picioare si fund (acum regret ca nu am facut pentru tot corpul), asa ca mereu am avut o forma cat de cat (cred eu) echilibrata. Ce pot face sa nu ma mai intereseze ceilalti? Sau ce sa le spun?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce inaltime ai?
Fiindca de inaltime, depinde greutatea ta!
In principiu, ar trebui sa ia 10 kg SUB inaltime, ca sa fii perfecta!
De exemplu: daca ai inaltimea de 1.65m, greutatea ideala este 55kg
Ca sa nu te mai interseze ceilalti trebuie sa-ti impui sa nu-i mai asculti pe ceilalti.
Cand te intreaba de greutate, spune-le ca ai mai slabit 1kg de cand te musca unii de fund.
In orice caz, nu ar trebui sa fie problema nimanui cate kilograme ai tu! Cand esti intrebata in acest fel, raspunde-le in mod sarcastic sau la misto, ca sa-i usture si data viitoare sa nu te mai intrebe.

| Nirvanaaa a răspuns:

Buna!
Mi-e tare greu sa cred ca cei care comentează de tine sunt tot așa perfecti. Greutatea ideală e cea la care tu te simți bine, iar tu chiar nu ești grasa, ești la o greutate buna. Lumea va comenta oricum, ai văzut și tu, ori ca ești prea slaba, ori ca ești prea grasa. Nu le mai permite sa comenteze de tine. Dacă incep, părăsește încăperea și anunța-i ca ați încheiat discuția. Când doi oameni vorbesc, vorbesc despre interese comune nu despre cum arată unul sau altul dintre ei.
Ignora-i in totalitate. Oamenii prea preocupați de viața altora nu merita băgați in seama. Evita pe cât posibil contactul cu ei. Succes!

| IesiAfaraAtingeIarbaGasesteTiUnScopInViataDrmm a răspuns:

Newsflash: comentau din invidie ca sa te facă să te îngrași și să arăți ca dracu'.
Până la 175 cm o greutate de 45-60 kg e perfecta.
La 60 de kg nu ești grasa decât dacă ai sub 150 cm. De ce îți pasă? Ei sunt perfecți?