| oalexandra18 a întrebat:

Buna la toti sunt nou nu prea stiu cum functioneaza treaba pe aici dar sper sa o aflu in curand.happy pana atunci vreau si eu sa va intreb ecva poate ma puteti ajuta.am o prietena care locuieste in Anglia cu verisoara ei roamnce amandoua,prietenei mele am sa ii spun x si verisoarei ei y,cand a mers x in Anglia nu a avut de lucru nu a avut nimic precizez ca a plecat dincauza familiei mama ei s-a casatorit cu un opm ft betiv si violent si cand e sa aleaga intre ei doi il alege pe el si omu le mai si ameninta asa ca nu a avut de ales doar sa plece din tara,aici a cunoscut un turc,care a ajutat-o sa si gaseasca de lucru la o cafenea sa isi gaseasca chirie mai ieftina cica s-a indragostit de ea si au o rel de un an jumate sau doi, dar recent am aflat ca ea nu e fericita nu il mai iubeste sta cu el din recunostinta si din frica. turcu e mafiot cica si are prieteni mafioti si o ameninta mereu ca daca o prinde ca il inseala o omoara.a prins-o o data ca vb cu un baiat pe internet care de fapt era un vechi prieten din tara vecin cu x turcu nu a avut incredere in ea si a batut-oa zis ca daca mai afla ceva de ea o omoara nu o iarta si ca oriunde sa mearga o va gasi.a mai trecut un timp si a mers y la ea in Anglia si-a gasit si ea de lucru toate bine insa turcu se poarta cu ele ca si cum ar fi amandoua a lui, si sa va zic ca x nu e maritata cu el e doar iubita lui nu sta impreuna in casa cu el nimic.el se poarta foarte posesiv cu amandoua si ele se tem de el cel putin x se teme ft tare de oricine mai ales de el pentru ca e in tara straina si fata singura doar cu verisoara ei de 19 ani. acum x a cunoscut un baiat roman care e si el in Anglia si ar vr sa se desp de turc sa aiba o rel cu ala si sa fie ea libera si fericta dar nu poate ii e frica si aseara turcu inca nu stiu cum a aflat de baiatu cel nou si i-a zis lui x ca o va omora pentru asta pe y a pus-o sa aleaga a zis ca daca va fi de partea lui pe ea o va ajuta in continuare si pe x va pune mascatii sau varianta doau sa nu fie de partea lui si asa o sa sufere amandoua.acum ele sunt speriate.x a procedat foarte rau i-am zis si ii zice toata lumea dar e prea fricoasa sa faca ceva si cadn ii zic de politie zice ca eu nu stiu cum e in Anglia.ce pot face sa o ajut? ce sfa pot sa ii dau sa scape? sincer eu nu cred ca o va omora cineva dar nici sigura nu sunt ca am dreptate, cum fac sa o ajut ce sa o sfatuiesc? stie cineva cum merg treburile astea acolo in Anglia sau imi da cineva o idee ce sa ii zic sa faca? va multumesc si ast rasp urgente!

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Sa mearga la politie, orice tara ar fi, nu are importanta. Il poate acuza de comportament violent, amenintari etc. Are martora pe fata cu care sta. Daca va continua asa cu frica nu va scapa niciodata de obsedatul ala.

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Tu nu poti sa faci nimic sa o ajuti. Ea este cea care trebuie sa mearga la politie daaviata este asa de insuportabila. Ai insa grija, cand nu ii poti vedea zi dezi, oamenii inventeaza tot felul de povesti ca sa isi justifice deciziile. S-ar putea ca ajunsa acolo sa constati ca nu e chiar asa.

| oalexandra18 explică (pentru SkyPilot):

Da,sincer mie imi vine greu sa cred ca e chiar asa rau cum imi zice ea si eu ma gandesc ca poate exagereaza ea ca ii este frica dar totusi ma gandesc si la varianta ca e posibil sa fie adevarat si imi e teama pentru ea..multumesc pentru rasp