| împreunăfacembine a întrebat:

Bună,

Luminile de poziție trebuie sa le pornesc de fiecare data când merg cu masina, nu? Indiferent ca e vreme buna, ziua, noapte, etc?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cate stiu se aprind automat, odata cu cele ale farurilor, pe care trebuie sa le tii aprinse in mers.

| împreunăfacembine explică (pentru darrio2007):

Mie mereu îmi zice instructorul sa pornesc poziția. Am un rotund din ala de care învârt o data și pornesc poziția. Dacă învârt încă o data se pornește faza scurta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU. Luminile de poziție se folosesc în timpul staționării în condiții de vizibilitate redusă(întuneric, ploaie, ceață).
Nu se folosesc în mers. Probabil le încurci cu luminile de zi sau cine știe, dar dacă chiar te referi la luminile de poziție, nu, nu se folosesc în mers.

Dacă mergi noaptea undeva și te oprești la bancă, staționezi cu luminile de poziție și apoi revii și îți continui drumul cu luminile de drum sau de întâlnire, în funcție de situația în cauză.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te-a învățat acest lucru instructorul auto?