| mdc98 a întrebat:

Buna. Nu inteleg de ce e lumea asa de rea.
M-am angajat la o firma recent si suntem cativa colegi noi, iar colegii vechi ne vorbesc foarte urat, peste nas, cu aroganta, cu rautate, sunt foarte rai, mai ales ca eu chiar imi fac treaba si imi dau silinta cat pot, nu tratez cu superficialitate sau asa jobul, dar cand e sa ma invete ceva fiind noua sau cand intreb ceva se comporta foarte naspa, cu aere de superioritate. Si atunci si eu le raspund la fel pentru ca nu ma pot lasa calcata in picioare. O colega a facut asa de exemplu iar apoi seful nostru i-a spus ca are un termen pana isi revizuieste comportamentul dar din cauza lor este asa si cand a incercat sa explice nici nu a lasat-o.Parca nu suntem suportati, cand ar trebui sa fie spirit de colegialitate sau prietenie acolo. Ati fost in situatia asta? Ce se poate face?

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ce mediu toxic, dar mai ales seful ala care e un idiot, cel mai probabil e obisnuit cu pupincuristii, prefera lingaii si pe oamenii corecti si directi si care au demnitate ii da la o parte, din pacate pentru voi acolo e un "nucleu" format si e stiut ca aia nu vor primi nicio sanctiune sau ceva si isi fac de cap, sunt mana-n mana cu directorul, seful, etc. Bag mana in foc ca e vorba despre o corporatie ceva, munca de birouri, aici e comuna atitudinea asta, m-am enervat putin cand am citit cat de spurcati sunt unii, dar m-am bucurat cand am citit ca le dai peste nas si nu te lasi, am zis "bravo, fato!" cu voce tare, asa si trebuie. Trebuia sa zici dupa ce ti-a dat prostalaul replica aia sa-ti dea foaia sa semnezi demisia, acolo se termina tot si sa-i faci reclama proasta firmei, sa vezi cum se linisteau lacheii. Am urat si eu aroganta asta si aerele de superficialitate mai ales din partea celor vechi asupra celor noi, nu inteleg cu ce sunt superiori ca daca ii iei la bani marunti ii scuturi de noroi, taranisme si toate cele. N-am fost in situatia asta insa daca as fi nu sunt genul sa ma abtin si le-o dau pe fata, daca imi zicea seful tau sa-mi revizuiesc comportamentul si alora nu le zicea nimic, pai in secunda 2 ii vorbeam cu tupeu la pertu ca-mi dau demisia si le faceam si reclama proasta, ii loveam acolo unde ii durea mai tare. In ziua de azi oamenii cu demnitate si directi sunt inalturati pentru ca se doreste fabricarea a mai multor marionete si pupincuristi, asa functioneaza in special munca de birou, daca ai curajul sa infrunti sistemul asta esti inlaturat sau te excluzi tu, esti prea bun pentru cloaca aia. Ce e de facut? Sa cauti alt loc de munca, te vei stresa si consuma inutil, aia nu se vor schimba, libidinosii asa vor ramane.

| Mosotti a răspuns:

Sa discutati cu seful si sa nu-l lasati pana nu va spune de ce tolereaza asa ceva! F bine ca le raspunzi la fel, asa sa faci da-i dracu de nesimtiti.
Eventual inregistreaza pe ascuns audio cum se poarta aia, daca te-o pune sa demonstrezi!

Intreaba de ce nu va lasa sa explicati?! Fiti indraznete sa nu-i dati ocazia sefului sa se ascunda dupa plop.
Daca nu merge si nu merge, iti gasesti in alta parte, insa intai lupta, nu ceda prea usor ca sa le dai satisfactie, ca abia asteapta sa cedezi tu si sa pleci!
Tocmai ca nu m-ar suporta, de al dracu as rezista sa muara de draci ca-s eu acolo.

Incearca sa vorbesti cu cine e peste seful tau, strange probe audio pe ascuns si arata! Lupta pana in panzele albe si rupe-i.

| Zuzu1991 a răspuns:

Iti gasesti alt job...
inregistrat si dat la ProTV
reclamatie la fortele de munca, sau chiar politie (traiesti in teroare la servici)
etc.
atmosfera dintr-o firma tine de management, daca respectivei firme nu ii pasa, D-zeu cu mila, oamenii scot ce e mai rau din ei

la mine in firma fiecare incearca macar sa fie dragut, si colegial, si cand nu stiu sa fac o chestie, singurul lucru care e motiv serios sa nu ma ajute cineva e daca sunt toti cu adevarat ocupati (si sunt momente), asa ca si eu inteleg

vezi aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Experimentul_Stanford
ala fiind penitenciar "sentimentul" era la maxim, insa se aplica, cam in orice comunitate daca oamenii sunt impulsionati in directia gresita si apoi lasati sa se duca, cat mai rau

| tonyc7 a răspuns:

Atitudinea asta rautacioasa fata de noii-veniti se intampla in multe locuri, chiar si in cele pretins civilizate/educate cum sunt scolile si institutii de cultura. Cei care fac astfel de gesturi isi inchipuie ca daca sunt mai vechi, sunt un fel de sefi in fata celor nou-veniti. Si de aceea isi dau aere de superioritate in fata lor, nemaitinand cont de nicio o masura a bunului simt. Esti totusi norocos/norocoasa ca mai sunt si alti nou-veniti acolo, pentru ca daca ai fi fost doar tu, presiunea ar fi fost si mai mare. Ia masuri ferme, sesizand ITM-ul, politia, eventual si presa, ca pe astfel de indivizi doar asa ii potolesti.

| lCupidon a răspuns:

Vorbești cu staff-ul, ia legătura cu cei vechi și poate, poate se rezolva

| Cellz a răspuns:

La fel mi s-a întâmplat și mie pe call center la firma sameday. Erau numai colegi care au fugit de școală și care te tratau urât exact cum ai scris și tu. Șefa era o tipă care incerca din tot sufletul ei sa semene cu Loredana Chivu, semăna la implant de silicon si la faptul că nu știa să scrie. Cert este că mai sunt și uscaturi din astea pe piata.