| anonim_4396 a întrebat:

Buna! M-am gandit mult pana sa intreb aici ceea ce ma framanta. Nu am mai zis nimanui, intrucat stiu ca nu ma va crede nimeni, sau va zice ca sunt nebuna, ca mi se pare etc. Ceea ce patesc eu este ca mi se misca patul noaptea, uneori si cand stau la televizor, iar asta se intampla doar cu patul din camera mea si doar cu mine. Tin sa mentionez ca atunci cand se misca nu este vreun cutremur sau ceva de genul. Se misca destul de tare, iar eu m-am obisnuit cu acest fenomen. Ma rog seara inainte de culcare, fac si cruce pe perna, ca am zis poate na, este vreun spirit rau care ma bantuie. Aveti idee ce ar putea fi? A mai patit cineva? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Eu as începe cu o vizită la medicul de familie care o sa se lase cu o trimitere către ORL. Echilibrul si localizarea tridimensionala pot fi perturbate de afecțiuni la nivelul urechii interne. Daca totul se dovedeste a fi ok acolo o sa mergi către psihiatrie sa vezi daca exista factori psihici.

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu e nici un spirit, ai o problema medicala la cap, te duci la medic si afli ce este, ori la neurolog ori la psihiatru, ori la ambii ca sa afli o parere.
Daca e de neurologie este o ameteala, daca e de psihiatrie este halucinatie, ai impresia ca e real dar de fapt nu este.

Du-te la medic, ca problema se poate agrava!

| Floridori a răspuns:

Sunt convinsa ca daca ar mai fi cineva in camera cu tine, ar putea confirma ca patul nu se misca deloc in realitate.
De altfel, daca ai posibilitatea, iti propun sa pui o camera de filmat statica.Vei putea observa ca pe inregistrare, patul nu se va misca deloc.

Acest fenomen este unul psihologic, indus de factori neuropsihici precum anxietatea sau stresul, dar si de alti factori, printre care consumul de cofeina, sau anumite afectiuni neurologice.

Desigur, in situatii mai serioase, ar putea fi vorba de episoade paranoide, dar cred ca poti evalua si tu asta intr-o anumita masura.

In ambele cazuri, ar fi bine sa consulti un neuropsihiatru si sa te asiguri macar ca totul este bine din punct de vedere clinic.
Asta este valabil daca fenomenul are loc atunci cand esti complet treaz/treaza.

Daca fenomenul are loc atunci cand te pui la somn, sau in timpul somnului, sunt lucruri cat se poate de normale, induse de relaxarea creierului care nu se relaxeaza in acelasi ritm cu tesutul muscular. Diferenta poate produce senzatii precum vibratiile, miscarile in momentul in care treci de la starea de veghe la starea de odihna.
Iar daca este in timpul somnului, cel mai probabil este vorba de paralizia somnului.

| minime3 a răspuns (pentru Floridori):

Multumesc mult! Asta cu mersul la neuropsihiatru nu o stiam! Voi merge cat de curand!

| Floridori a răspuns (pentru minime3):

Cu mare drag! Sper sa fii bine! Multa sanatate!

| roty78 a răspuns:

„Acest neam de demoni cu nimic nu poate ieşi, decât numai cu rugăciune şi cu post!" (Mc.9, 29)