| andreea_4927 a întrebat:

m-am saturat! masina de spalat nu imi spala bine si nu avem bani sa cumparam alta mai noua aceasta fiind de prin 2001 (masian de spalat)si nu-mi ies unele pete simi imi raman pe pantaloni si m-am dus de multe ori als c cu mici pete care nu se vedea sa-ti sara in ochi si au uralt ca vin murdara si chesti din astea si cica 1iara tis murdari pantaloni tu ai speli >? eu da dar nu merge maasina i-am spalat si cu vanish si separat dar nu merg petele de pe ei cu ce sa ai spal ceva retete de casa pentru a scoate petele serioase si mari din haine aveti? plisss dau fundasi

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dragă @andreea, o să mă străduiesc să-ţi dau câteva idei chiar daca sunt bărbat. Maşina de spălat chiar dacă e veche ar trebui să-şi facă treaba, verifică numai dacă încălzeşte apa, poţi face acest lucru atingând cu mâna capacul transparent al maşinei ( pe unde bagi rufele ) şi dacă nu e călduţ (la temperatura pe care ai programat-o ) aceasta este cauza.
Până îţi cumperi alta nouă poţi remedia situaţia punând rufele pentru spălat la muiat în apă caldă şi apoi băgându-le în maşină.
O altă cauză ar putea fi detergentul folosit. Încă un sfat pe care ţi-l dau, încearcă dacă e posibil ca imediat după ce te-ai pătat să speli locul respectiv cu apă şi chiar cu un simplu săpun de casă. Unele pete se spală cu apă rece altele cu apă caldă. Petele de sânge se spală cu apă rece şi săpun. Am pe undeva reţete pentru îndepărtrarea petelor, dar nu le am la îndemână, dacă o să ai nevoie revino cu o întrebare.
Succes!

| darrio2007 a răspuns:

Nici nu ma mira. Daca si masina(de spalat) merge la fel cum scrii tu ce pretentii pot fi.