| Briannaa12 a întrebat:

Bună! Menționez din start ca întrebarea asta nu-i pusă pentru a ma lăuda, ci e pusă pentru ca eu chiar am niște probleme la care imi doresc rezolvare. Nu sunt mulțumita deloc de viața mea, deși ar trebui sa fiu. Toată lumea îmi spune ca sunt super frumoasa și inteligenta, barbatii întorc peste tot capul după mine, ma scaldă în complimente și în laude, devin obsedați de mine și TOTUȘI eu nu sunt fericita deloc. Unele fete/ femei îmi spun "dacă as arata ca tine și as avea viața ta, as fi în al nouălea cer". Si totusi eu sunt deprimata, deși primesc atata atenție. Precizez ca nu am alte probleme familiale sau necazuri. Teoretic n-as avea niciun motiv sa fiu atat de tristă, ba din contra. Mai e cineva în situația mea? Are cineva niște idei/ sfaturi pentru a-mi îmbunătăți starea de spirit? Mulțumesc anticipat. Fără răspunsuri idioate, ca le taxez imediat cu evaluare negativa, asa ca rog sa se abțină.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da, dar ce legatura are cu tine? Asta este problema lor, nu a ta (: Adica asa ar trebuie sa fie (sau sa nu fie), dar din moment ce te lasi afectata de asta, inseamna ca accepti acest lucru ca persoana. Si nu este bine.

In ce comunitate ai stat tu pana acum de toti zic acest lucru?
Uita de celelalte persoane, gandeste-te doar la tine. Hai sa facem abstractie de le acest lucru momentan, de la faptul ca toti se leaga de fizicul tau.

Raspunde-ti tie la aceste intrebari:
Ce anume te-ar face pe tine fericita?
Care este lucrul pe care l-ai face si nu te-ai satura niciodata sa il faci?
Cand te simti tu bine?
Daca sa zicem ca ai fi singura persoana din lume (sau mai putine persoane prin lumea asta, nimeni pe langa tine, cum te-ai simti?
Ce nu iti place sa faci?
Ce fel de persoane ai vrea sa ai in jurul tau?
Cum te vezi peste 10 ani?

"Daca vrei sa ai o viata fericita, leag-o de un scop, nu de oameni sau lucruri" – Einstein

15 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu te simti fericita pentru ca oamenii te apreciaza pentru fizicul tau, ca se simt atrasi de carcasa fara sa isi doreasca ceva mai mult, sa iti cunoasca persoana cu adevarat, a devenit o plictisire. Esti tanara, distreaza-te, cunoaste lume, calatoreste, nu lasa viata sa treaca pe langa tine, anii astia nu-i mai aduci inapoi, e cea mai frumoasa varsta. Cel mai ok ar fi sa discuti cu o persoana apropiata chestiile astea, sa te descarci, da tot raul afara sau cu un psiholog si reia viata cu spor, din ce zici chiar nu ai niciun motiv sa te simti neimplinita. Pasiuni ai? Focuseaza-te pe ele, pasiuniile fac viata mai frumoasa in multe cazuri, te activeaza si traieste altfel viata pentru ele.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da, este ceva relativ normal.

Practic (desi s-ar putea sa gresesc) nu gasesti fericirea in ceea ce faci, un scop, un sens... de ce faci ceea ce faci SAU nu stii ce vrei de la viata.

Totusi, nu prea inteleg de ce ai scris doar despre aspectul fizic? Ce legatura are asta cu starea de spirit si faptul ca esti nemultumita in viata. Ca doar nu esti nemultumita de cum arati, nu? Atunci, de ce esti nemultumita? Doar TU stii raspunsul la intrebarea asta. Sau ma rog, doar tu poti sa il gasesti.

Multa lume intampina un moment in viata in care se simte trista sau... o stare neutra, fara sa stie exact de ce. Deseori asta se intampla pentru ca nu gasesc bucuria in a mai face ceva.
Asa ca trebuie sa gasesti ceva, altceva de care sa te agati, care sa te faca sa te simti intr-un anumit fel. SI NU are legatura cu aspectul fizic (probabil).
Si poti face asta, cunoscandu-te mai bine. Lucreaza asupra ta, mediteaza, citeste, descopera mai multe activitati, persoane, lucruri pe care le poti face. Incearca lucruri noi, lucururi la care nu te-ai gandit pana acum.

Numai bine si multa bafta! ^_^

Si ce este cu partea de final legata de raspunsurile idioate si acel "dobitoci" acolo? Cum ai putut sa judeci asa repede un raspuns ca fiind "idiot"?

| Briannaa12 explică (pentru DoarBogdan):

Legătura cu fizicul e asta : atunci când ii zic cuiva ca s deprimata, absolut fiecare persoana îmi spune "pai de ce? Ca ești frumoasa și ai carisma și te place lumea și ce mai vrei?!".Si astfel am ajuns sa cred ca într-adevăr, poate ca oamenii ăia au dreptate, poate ca i suficient sa arati bine ca să fii fericit. Si totusi eu nu s fericită. Si ma gândeam deci ca poate ca e ceva defect la mine, dacă toți îmi spun ca asta ar trebui sa ma facă fericita și eu nu sunt, știi? Cam asta i logica

| Briannaa12 explică (pentru DoarBogdan):

Partea de final e pusă pentru ca am primit răspunsuri total cretine la alte întrebări, răspunsuri inutile care nu aveau nicio legătură cu ceea ce întrebasem și în care se făcea mișto de niște chestii pe care eu le am întrebat la modul cel mai serios. Si dat fiind faptul ca m-am saturat de răspunsuri date în bătaie de joc, am introdus ultima parte ca să fiu sigura ca nu mai primesc asa ceva.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Briannaa12):

Sunt sigur ca... de un "eronat" nu mai poate lumea, la cate persoane dau asta pe aici tongue

| DoarBogdan a răspuns (pentru DoarBogdan):

Sper ca iti raspunzi, pentru a te ajuta pe tine ^_^

| Briannaa12 explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc mult, mi ai deschis o perspectiva noua. Poate ca ar trebui sa ma uit mai mult înăuntrul meu decât în exterior și sa fac abstracție de felul în care sunt perceputa și de ideile altor oameni referitoare la lucrurile care ar putea aduce fericirea. Legat de întrebările la care ai zis sa mi răspund mie: am răspuns la toate, nu sunt nici confuză, nici dezorientata, stiu cine sunt, ce preferințe am, ce anume îmi provoacă neplăcere, numai ca exista un gol interior pe care nu l prea pot umple. Oricum, mi ai trasat câteva linii care ma ajută, ca să zic asa. Cat despre citat, cam asa e... Oamenii pleacă, lucrurile se pot pierde, dar scopul rămâne. Cred ca ar trebui sa mi definesc mai bine acel scop, poate asa o sa umlu acel gol. Mi a plăcut cum ai scris, meriți din plin fundița.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Briannaa12):

Era o poveste (fictionala, evident) cu o femeie care era in coma si a ajuns la un fel de judecata. Acolo a fost intrebata "Cine esti cu adevarat?". Ea a raspuns ca este sotia cuiva, mama unor copii, persoana care a facut aia sau cealalta. Si a primit raspuns ca nimeni nu a intrebat sotia cui este, cati copii are sau ce a facut ea in viata asta, ci cine este ea cu adevarat.
Asa ca ea s-a trezit din coma si si-a schimbat viata, traind cu adevarat, pentru a putea sa isi raspunda la intrebare.

Adevarul este ca... nu prea exista un raspuns la intrebarea asta, este mai mult ce simtim, nu ce putem sa descriem prin cuvinte. Este legat de spirit, nu de corp.

Acestea sunt roluri, pe care le purtam in viata, in diferite momente. In mod normal, nu ar trebui sa ne lasam influentati de aceaste lucruri efemere, lucruri imprumutate.

Ar trebui sa ne bucuram ca traim, de orice moment, de orice secunda (un lucru foarte bine explicat in cartea "Puterea prezentului" - Eckhart Tolle).
Dar din pacate, exista lucruri in viata, care ne distrag de la aceasta "fericire" pe care o tot cautam cu disperare. Lucruri de care nu ne putem dezlipi asa usor. Lucruri pe care nu le alegem noi, dar cu care suntem obligati sa traim, inca de cand ne-am nascut. Lucruri cum ar fi societatea asta, oamenii din jur, informatiile, obiceiurile, etc.

Este greu pentru unele persoane, pentru altele este mai usor. Aceasta "problema" pe care o ai, dupa parerea mea... este la fel de mare ca orice alta problema din lume, nu conteaza de ce este legata. Toti suntem egali, nu crede ca cineva are o poveste mai speciala ca alte persoane. Problemele sunt la fel pentru toti, fie ca sunt ele mari sau mici.
Inteleg cum te simti si imi pare rau ca treci prin aceasta situatie.

INSA asta o sa te defineasca pentru ce persoana o sa ajungi, pentru cine o sa fii TU cu adevarat. Deci este si un lucru bun in toata treaba asta happy

Multumesc si eu. Iti urez multa bafta si fericire in aceasta calatorie! ^_^

| DoarBogdan a răspuns (pentru Briannaa12):

Pai da, dar ce legatura are cu tine? Asta este problema lor, nu a ta (: Adica asa ar trebuie sa fie (sau sa nu fie), dar din moment ce te lasi afectata de asta, inseamna ca accepti acest lucru ca persoana. Si nu este bine.

In ce comunitate ai stat tu pana acum de toti zic acest lucru?
Uita de celelalte persoane, gandeste-te doar la tine. Hai sa facem abstractie de le acest lucru momentan, de la faptul ca toti se leaga de fizicul tau.

Raspunde-ti tie la aceste intrebari:
Ce anume te-ar face pe tine fericita?
Care este lucrul pe care l-ai face si nu te-ai satura niciodata sa il faci?
Cand te simti tu bine?
Daca sa zicem ca ai fi singura persoana din lume (sau mai putine persoane prin lumea asta, nimeni pe langa tine, cum te-ai simti?
Ce nu iti place sa faci?
Ce fel de persoane ai vrea sa ai in jurul tau?
Cum te vezi peste 10 ani?

"Daca vrei sa ai o viata fericita, leag-o de un scop, nu de oameni sau lucruri" – Einstein

| SilentRain a răspuns:

Pai de ce viața ta se rezumă doar la aspectul tau fizic?
Hobby-uri, pasiunii nu ai?
Are trebuii să mergi la un psiholog, că sa te descoperi mai bine

| Briannaa12 explică (pentru SilentRain):

Nu se rezuma doar la aspectul fizic ca nu s superficiala, doar ca menționam asta pentru ca multe persoane considera ca trebuie sa fii fericita ca femeie dacă ești dorita de barbati... Am hobby-uri și diverse talente. Citesc, scriu, ascult muzica, dansez și pictez. Ma simt puțin mai bine când fac lucrurile astea, dar tot destul de deprimata rămân. Ma gândesc și eu sa merg la un psiholog, da. Voi incerca și asta.

| Marius22222222222 a răspuns:

Inseamna ca esti o fata bine educata si realista. felicitari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am aflat si eu intr-o situatie similara acum ceva timp. Totul era in regula: facultatea mergea, sanatos eram, material nu duceam lipsa, barbat aveam etc. Si tot simteam un gol pe interior, un fel de deprimare. Simteam ca ceva nu merge. Si am luat niste Cipralex. Se ia minim 6 luni. Poti incerca. Iti da un boost bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că ai nevoie să-ți demonstrezi ție anumite lucruri. Uite eu de exemplu acum câteva luni m-am tuns periuță pentru că primeam complimente în legătură cu părul și am vrut să îmi demonstrez mie că sunt "valoros" și fără. Și așa a fost, cine a ținut la mine cu adevărat nu a avut o problemă cu asta, dar anumite persoane superficiale, culmea, s-au supărat. E ciudat să vezi cât de puerili pot fi oamenii. Nu zic să faci fix același lucru, dar ai prins ideea.
Ai nevoie să îți găsești cu adevărat valorile și darurile, lucrurile alea care sunt ale tale când orice altceva îți este luat. Da, lumea idealizează viața asta de a fi frumos/frumoasă. În realitate este tristă deoarece te face să ai dubii cu privire la tine însuți și cu privire la câtă valoare are caracterul tău. Oare am fost acceptat la acest job pentru abilitățile mele sau pentru cum arăt? Oare am prieteni fiindcă cred că sunt o persoană mișto sau doar pentru că arăt bine? Și oricât de stupid ar putea suna pentru unii, întrebările astea chiar sunt reale. Și ajungi într-un punct în care te întrebi dacă mereți cu adevărat ceva sau dacă totul a fost doar simplu "noroc".
Ei bine va trebui să îți demonstrezi ție însuți că meriți ceea ce ai în viață sau cel puțin că vei merita de acum încolo.

Desigur, în opinia mea in aceasta discuție ajută și recunoașterea unei divinăți, în relație cu care aceste lucruri efemere pentru care oamenii întorc privirea nu înseamnă nimic.

| FantasyBoy a răspuns:

Posibil sa fii deprimata din motive endocrinologice, nu psihologice...o relatie ai? prieteni? fara o viata sexuala regulata si fara prieteni cu care sa socializezi in week-end, e normal sa te simti naspa.

| Briannaa12 explică (pentru FantasyBoy):

Bună! Prieteni am mulți, am parte de socializare. Relație n am deocamdată și practic n am făcut sex de 9 luni de zile și de atunci ma simt și mai rău, deci s-ar putea sa ai dreptate. Merci pentru idee.