| anonim_4396 a întrebat:

Mereu cand ma pun in pat sa dorm imi este frica, imi este frica de chestiile stranii. Eu dorm singura si las televizorul aprins la desene(am 12 ani) dar cu luminile stinse. Cred ca cea mai mare frica a mea este frica de a avea un cosmar, mereu ma gandesc ca daca adorm voi avea un cosmar. Imi este frica de persoane moarte si de necuratul. M-am pus la somn pe la 01:30 si dupa cum vedeti, acum este 03:06 si tot ce am facut a fost sa incerc sa adorm dar efectiv nu pot, imi este foarte frica. Cum pot sa inving aceasta frica? (mai ales cea de a avea coamaruri) stiu ca sunt doar niste chestii formate de subcostient dar tot imi este frica, help sad

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îți este frică de frica ta. Îți este frică nu de oamenii morți ci de moarte. Necuratul este un meme ( modalitate de reamintire) pentru frică. Știi ce înseamnă o rugăciune? O repetiție a unor cuvinte prin care ceri unei entități imaginare să te ajute. Astfel rugăciunea calmează, liniștește, dă speranță, alungă frica prin repetiție. Dar mai poți, dacă nu ai educație religioasă și nu crezi, să faci auto sugestie.
Să repeți seara înainte de culcare de 25 de ori. Curaj și încredere în mine.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu stiu la ceea ce te-ai uitat tu in trecut ca in mod sigur te-ai uitat la multe lucruri ceea ce ti-au facut rau.Si in desene animate pe cartoon sunt lucruri oribile care nu au nimic de-a face cu desenele animate care te faceau bucuroasa si fericita de pe vremea mea.Ar trebui mereu dar mereu doar sa te uiti la lucruri frumoase si mereu sa schimbi canalul tv pana dai de ceva frumos.Iar daca nu dai de nimic frumos sa citesti o carte frumoasa. Daca vrei intreaba-ma si iti dau cateva sugestii de ce carti frumoase am citit la varsta ta.Deci! Niciodata altul in viata asta nu te uita la nimic urit! Si eu am laes ca in viata asta sa nu ma uit la nimic ce nu-mi face bine, caci indiferent ce varsta am si pe mine ma influenta lucrurile negative.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru gemeni6226):

Eu cand ma pun sa dorm dau le desenele mele preferate pe care le-am vazut de foarte multe ori, e un desen care nu e animat dar e foarte frumos cu niste fete care se tranforma sirene fara sa stie cand intra intr-un bazin mai ascuns de lume, nu are momente stranii sau ceva si de aceea imi place sa ma uit la el. Da, in trecut ma uitam la filme horror dar nu prea ma afectau, atunci nu prea imi era frica dar acum imi este frica, chiar daca nu ma mai uit la filme horror(de groaza)

| Ineys a răspuns:

Daca esti constienta ca nu ai de ce sa iti fie teama si totusi nu iti poti stapanii aceasta stare, deja cred ca vorbim de o fobie si ar fi bine sa discuti cu parintii. Daca ei nu pot rezolva problema, pasul urmator e medicul de familie.