| callmebyflowers a întrebat:

Bună! Merită să dau examenul Cambridge (dacă ar fi să îl dau, aș da C1) dacă eu nu îmi doresc să studiaz la facultate în străinătate (sau să lucrez acolo)? Am 18 ani. Și mai exact, cu ce mă ajută acest examen? Nu vreau nici să mă duc la Facultatea de Limbi și Literaturi Străine.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Merită, că nu știi ce te așteaptă mâine.

| callmebyflowers explică (pentru sadrian46):

Vă mulțumesc pentru răspuns!

| RoCkKiD a răspuns:

Nu te ajuta la absolut nimic daca nu cumva vrei sa mergi la o facultate in strainatate care iti cere un certificat de limba.

Cand o sa te angajezi o sa ai interviu in limba care pretinzi ca o vorbesti, ii doare in dos de hartiile tale.

Ar fi de fapt un avantaj, daca ai certificare cambridge la faultate o sa treci din oficiu materia de limba straina (daca alegi engleza), ma rog nu ca nu ar trece-o toti cu 10 da' poate te face sa te simtimai bine dupa ce ai dat 1000 de lei pe certificare. happy

| callmebyflowers explică (pentru RoCkKiD):

Mulțumesc pentru răspuns! La lucrurile acestea m-am gândit și eu, dar mai voiam să aflu alte opinii. Mulți îmi spun că un certificat de genul ar da bine într-un CV atunci când mă voi angaja și avantajul acestui examen e că are o valabilitate mai mare (acum nu știu cât e de adevărat).

| isemilia a răspuns:

Merita. Te poate ajuta si la companiile din tara. Engleza e o limba cautata, sa o stii la un nivel inalt si sa ai dovada te poate ajuta in cariera.

| callmebyflowers explică (pentru isemilia):

Mulțumesc pentru răspuns!