| Steffana a întrebat:

Mi-am creat un cont nou Facebook, m-a ținut 1 zi, am întrat la setări și le-am trimis și documentul meu de identitate și după ce m-am înscris în câteva grupuri Facebook, îmi spune "Confirma-ti contul".
"Înregistrează un scurt clip video cu tine pentru a confirma ca acest cont îți aparține și ca ești o persoana reală"! Fraților, ce se întâmplă aici? De la buletin trecem la clipuri video? Trimit clipul video, îl analizează, după îmi spune "Contul tău a fost dezactivat" Este normal asa ceva? Acesta este un abuz! Totuși, de ce îmi cere un clip video cu mine? Pentru ca nu am niciun frate sau soră care sa semene cu mine leit.

11 răspunsuri:
| Mieeez666 a răspuns:

Din cate stiu, nu-i o persoana reala care 'analizeaza' pozele/videourile alea. Si daca algoritmul ala a decis ca tu nu esti o persoana reala, si ca fie te dai altcineva, fie ca esti un bot, sau cine stie, ti-a dezactivat contul. Algoritmul ala (si Facebook-ul in general) e o tampenie oricum.

| Sonia822 a răspuns:

Hm...ai postat ceva ce contravine regimului? ai dat like-uri la pagini suspecte care nu sunt pe placul conducerii? ai fost in Rusia sau China?

| Steffana explică (pentru Sonia822):

Ce treabă are Rusia sau China cu o rețea de socializare publica?

| Sonia822 a răspuns (pentru Steffana):

Ahaaaaaaaa... e mult de explicat, gandeste global. Daca ai fost pe acolo, te vor urmari mereu. Eu doar am intrebat. Si nu e publica, e privata. Si e o baza de date de faptwinking

| Steffana explică (pentru Sonia822):

Nu am fost niciodată în acele țări. Dar sunt în Anglia, unde în orașul Londra este un sediu Facebook! Unde după câteva săptămâni de stabilire aici mi-au dezactivat contul vechi cerandu-mi sa le trimit id-ul meu. Le-am trimis și contul tot îmi este dezactivat! Acum mi l-am creat pe acesta și îmi cere sa le trimit un clip video cu mine pentru a le dovedi ca sunt o persoana reală! Le-am trimis. Citește bine ce am scris și dă-mi un răspuns, te rog. Mulțumesc

| siriusblack98 a răspuns (pentru Steffana):

Sincer nu am auzit pana acum de asa ceva in ce priveste Facebook. Parerea mea este ca cineva se joaca de-a hacker-ul cu tine. Exista zeci de mii de pagini si linkuri false ce arata absolut identic cu pagina oficiala create special pentru furtul de date. Fa alta chestie, roaga un prieten, o ruda, pe cineva din Romania sa iti creeze un cont de Facebook si apoi il editezi tu cum vrei happy Si nu mai da datele de pe buletin sau videoclipuri cu tine. Astea maine le gasesti pe deep web puse la vanzare cu inca vreo cateva mii.

| Sonia822 a răspuns (pentru Steffana):

Pai am scris mai sus ce cred. Ca ai dat commenturi, sau ai avut activitati care, desi laudabile, unora nu le-a placut happy

| Mieeez666 a răspuns (pentru siriusblack98):

Ce zici tu nu-i o prostie, da' nu-i cazul aici. Facebook chiar iti poate cere un act de identitate daca e ceva, am patit si eu... de mai multe ori. :))

https://www.facebook.com/help/community/question/?id=10208631859337452

https://www.facebook.com/help/community/question/?id=10154276209475409

In schimb un email care iti cere ceva de genul ar putea sa fie trimis de cineva care vrea sa-ti fure datele. Daar, daca esti putin atent si verifici daca emailul e trimis de Facebook sau nu, n-o sa fie probleme.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Mieeez666):

Daca iti poate cere si ai patit tu, nu inseamna ca este intr-adevar de la Facebook in cazul acestui utilizator. Poate ca nu a stiut sa verifice cum ar trebui sa arate. Oricum, eu unul am venit cu o solutie foarte simpla in raspunsul anterior. Tu daca stii una mai buna o poti prezenta persoanei in cauza (nu mie).

| Mieeez666 a răspuns (pentru siriusblack98):

Daca i-a fost dezactivat contul, e de la Facebook. Un scammer n-ar putea face asta.

| Jany123Jane a răspuns:

Ai confirmat contul pe adresa de email?
Cum sa iti ceara poza cu buletinul? Sau video.
Nu am auzit niciodată asa ceva.
Am auzit doar de confirmare prin accesarea linkului primit pe adresa de mail.